Tesla 1001A Dirigent

TESLA n. p. Kolín, 1956/57

Tento přístroj již není součástí mé sbírky.

Gramorádio - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, 2x KV a pro reprodukci z gramofonu osazený elektronkami 6H31, 6F31, 6BC32, 6L31, 6Z31, EM11 pro napájení ze střídavé sítě. Šasi z typu 521A Populár. Dřevěná skříň, dynamický reproduktor, směšovač s pentagridem, koncový stupeň se zpětnou vazbou, třírychlostní gramofon pro přehrávání standartních a dlouhohrajících desek.

Rádio jsem dostal od Milana Línka, za což mu děkuju. Jedná se o méně obvyklé provedení s hnědou skříní. Chyběla zadní stěna a skříň byla napadena červotočem, v zadní části takovým způsobem, že se dřevo začíná rozpadat, ale zepředu to není vidět. Červotoč se zabydlel i v ozvučnici a bohužel poškodil brokát, což je naopak vidět dost. Šasi bylo v pořádku, jen na něj někdo doplnil patici pro usměrňovačku EZ80, umístěnou na kousku plechu vedle síťového trafa. Trafo je nahrazené jiným typem. Zřejmě se stala klasická závada - 6Z31 ve zkratu, což trafo nepřežilo, a opravář už rovnou nabastlil podstatně spolehlivější EZ80. Gramofon se netočil a chyběla v něm přenoska.

Zprovoznění nebylo problémem, více o tomto typu šasi v článku o přijímači Populár. V gramofonu byla zatuhlá ložiska motorku, stačilo to promazat a talíř se roztočil. Přenosku jsem získal od Jeníka Podhajského. Zadní stěnu jsem náhodou sehnal jinou. Zbývá jen vyměnit prožranou ozvučnici a z Dirigenta bude pěkný kus ve sbírce. Šasi je jako nové a přijímač funguje výborně.

Gramorádio jsem v roce 2012 vrátil zase Milanovi. Je to takový putovní kus :-)

Tesla 1001A DirigentGramofonZevnitřZadní stěna
Tesla 1001A DirigentTesla 1001A DirigentTesla 1001A DirigentTesla 1001A Dirigent