Philips Praha-Hloubětín, 1945/46
Trpasličí radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV a KV osazený elektronkami 2x UCH21, UBL21, UY1N, s universálním napájením. Dynamický reproduktor s permanentním magnetem, skleněná stupnice, bakelitová skříň, plechová zadní stěna sloužící i jako náhražková anténa.
Rádio je velmi podobné pozdějším tesláckým Talismanům. Z jeho konstrukce byl později odvozen i přijímač Tesla Rytmus. Zajímavostí jsou pevně laděné obvody, které nelze seřizovat, což ale nevadí, protože jsou vyrobeny kvalitně a jsou stabilní. Vyráběla se i verze 208U-45 s buzeným reproduktorem, což přineslo i různé změny v zapojení.
Jedná se o levné kuchyňské rádio, čemuž odpovídá citlivost a další příjmové parametry. Zadní stěna jako náhražková anténa však postačuje pro příjem silných místních vysílačů bez další připojené antény.
Rádio jsem dostal v roce 2013 od Slávka Škopíka. Bylo dosti špinavé a zacákané od barvy, brokát byl skoro rozpadlý a ocelové díly s méně kvalitní povrchovou úpravou rezavé jak liška. Při renovaci bylo nutno obnovit bílé linky na skříni a na stupnicovém ukazateli a vyměnit vazební a odrušovací svitek a jeden odpor. Někdo už v minulosti vyměnil oba elyty a oddělovací svitek v anténním přívodu, také ladicí kondenzátor byl vyměněn za teslácký typ z 50. let. Ostatní součástky byly původní a dobré. Síťová šňůra chyběla, osadil jsem starou hadrovou s originální koncovkou Philips. Rezavé díly jsem oškrabal ocelovým kartáčem, zadní stěnu jsem nechal v původním stavu, aby nebyl definitivně zničen potisk.
Po krátké opravě rádio hned fungovalo, zasahování do vf obvodů nebylo nutné. Citlivost není nic moc, na krátkých vlnách nelze zachytit nijak závratné množství stanic, ale vzhledem k velmi ostrému a nepohodlnému ladění je to spíše dobře. Topolná hraje i bez připojené antény, jen na zadní stěnu. Přednes odpovídá rozměrům.