Tesla 306U Talisman

TESLA n. p. Praha-Hloubětín, 1951/52

Trpasličí radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV a KV, osazený elektronkami 2x UCH21, UBL21, UY1N, s universálním napájením. Bakelitová skříň, dynamický reproduktor.

Toto rádio navazuje na typ 305U. Změnila se stupnice, elektrické zapojení je stejné. Ze všech Talismanů je tento nejmenší.

Tento přijímač jsem dostal asi v roce 2010 od Radima Urbánka, který jej našel ve vyhořelém domě. Tomu odpovídal také stav. Celé rádio bylo důkladně prohulené a prouzené, skříň byla rozbitá na kusy, její bílé části vyrobené z galalitu pak zažloutlé a zdegradované. Skříň se mi po důkladném vyčištění povedlo slepit s pomocí epoxidového lepidla a hodně trpělivosti. Pak bylo nutné ji přebrousit, protože povrch bakelitu vypadal spíš jako smirkový papír. Galalitové díly šlo umýt, ale ani v horké vodě se saponátem nechtěla pustit mastná špína ze šasi, povedlo se mi umýt jen hliníkové části. Na ocelové nakonec zafungoval mosazný kartáč.

Elekticky bylo rádio kupodivu víceméně v pořádku a část svitků bylo možno navzdory vystavení kouři a koupeli celého šasi stále možné použít. Elektrolyt už někdo přede mnou měnil. Potenciometr byl měněn a nemá v hřídelce závit pro červík, takže k němu není možné původní knoflík upevnit. V současnosti mám na hřídelce knoflík jen nasunutý a zajištěný papírkem, aby šla ovládat aspoň hlasitost.
Mezifrekvence přede mnou někdo brutálně "slaďoval" a rozlámal závit v některých kostřičkách, tak jsem to sladil alespoň co to šlo. Naštěstí to šlo celkem dobře a rádio pěkně hraje.

Tesla 306UVnitřek