Tesla 323A

TESLA n. p. Bratislava, 1964/66

Trpasličí radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech SV a VKV OIRT a pro reprodukci z gramofonu nebo magnetofonu osazený elektronkami ECC85, EBF89, EAA91 a ECL86, pro napájení ze střídavé sítě. Feritová anténa, vstup na drátovou anténu, uzemnění a dipól, dipól lze použít i jako anténu pro SV. Aditivní směšovač, tónová clona, kmitočtově závislá regulace hlasitosti, koncový stupeň se zpětnou vazbou, výstupní transformátor s vinutím pro potlačení brumu, selenový usměrňovač. Oválný dynamický reproduktor, plošný spoj, dřevěná skříň, skleněná stupnice, plastové knoflíky, papírová zadní stěna. Provedení 323A-1 je určeno pro síť 120 V, ale lze jej upravit na 220 V přepojením síťového transformátoru. Šasi bylo použito i v gramorádiu 1016A Sonáta.

Toto rádio moc nezapadá do mé sbírky. Původně jsem jej na začátku roku 2012 na jedné navážecí akci vzal jen na součástky, ale jakmile jej uviděla babička, tak k mému překvapení prohlásila, že se jí líbí a že by jej chtěla v kuchyni. K tomu ale bylo nutné rádio zprovoznit a naučit jej hrát na současné VKV normě. Ke zprovoznění stačilo vyměnit vazební svitek, jinak bylo rádio v dobrém stavu až na chybějící zadní a spodní stěnu. Aby na VKV hrála stanice nespadající do zrcadlového příjmu původního OIRT pásma, provedl jsem úpravu vf jednotky spočívající ve výměně několika kondenzátorů. Při rozebírání vf jednotky bylo nutno uvolnit páku přepínání rozsahů, poháněnou hřídelí od tlačítek. Po smontování prokluzovala, tak bylo nutno ji přilepit. Rádio je nyní plně funkční, i když v běžném provozu moc dlouho nevydrželo, tranzistorové rádio je přeci jen praktičtější. Zvukově je celkem příjemné, citlivost na SV je dost nerovnoměrná, na feritku pořádně hraje jen horní konec rozsahu. Na VKV hraje několik silnějších stanic.

Tento přístroj předznamenává směr, jakým se v té době začala ubírat Tesla Bratislava. Konstrukce je podřízena co nejnižší ceně, výrobní zpracování je odbyté - rozviklané mechanické spoje, hrubý chod ovládacích prvků, studeňáky, špatné sladění.

V červnu 2016 jsem na Aukru zakoupil zadní stěnu, osadil dobovou šňůru a rádio znovu vyčistil, po čtyřech letech v kuchyni už to potřebovalo.