Tesla 4206U-6 Astra

TESLA Pardubice n. p., 1959/60.

Televize není součástí mé sbírky.

Televizní přijímač - superhet pro příjem v I. a III. pásmu čs. TV normy. Osazení elektronkami, universální napájení. Obrazovka o úhlopříčce 43 cm a vychylovacím úhlu 70°, s iontovou pastí a magnetickým ostřením a vychylováním. Mezinosný příjem zvuku dle normy OIRT, klíčované AVC, obnovitel stejnosměrné složky, vertikální rozklad řízený multivibrátorem a horizontální sinus oscilátorem. Dva reproduktory, tónová clona, náhražková anténa uvnitř skříně, selenový usměrňovač. Dřevěná skříň, papírová zadní stěna, na spodku skříně závity pro osazení nožek.

Tento televizor je ukázkou produkce pardubické Tesly. Od podobného přijímače ze stejného období, Mánesa, se odlišuje v mnoha bodech, ačkoliv vypadají oba přístroje na první pohled podobně. Zprovoznění Astry je asi o něco snazší, řádkový rozklad pracuje daleko lépe než u Mánesa jak co se týče stability, tak výkonu. Naopak řízení snímkového rozkladu multivibrátorem není příliš dobré, chová se to nestabilně. Astra má díky obnoviteli stejnosměrné složky kvalitní obraz a také citlivost je slušná. Zajímavostí na šasi jsou dva neosazené otvory pro patici elektronky, nacházející se v místech zdroje. Pravděpodobně jsou určeny pro dvě PY82 použité místo selenového usměrňovače. Kdyby byly PY osazeny, nenacházel by se v přístroji vůbec žádný polovodičový prvek - přitom o tři roky starší Akvarel obsahoval dvě germaniové diody.

Televizor jsem získal od pana Chluda v roce 2012. Byl v top stavu, jako nový. Pro zprovoznění stačilo vyměnit pár kondenzátorů a jeden přerušený odpor. Nešla pořádně rozjasit obrazovka, to bylo způsobeno bastlem v obvodu druhé mřížky obrazovky. Protože ale na tak objemnou věc nemám místo, tak jsem televizi přenechal Milanovi Línkovi.

Televizi v chodu si můžete prohlédnout zde.
Tesla 4206U-6 AstraTesla 4206U-6 AstraTesla 4206U-6 AstraTesla 4206U-6 AstraTesla 4206U-6 Astra
Tesla 4206U-6 AstraTesla 4206U-6 Astra