Tesla 420A

TESLA n. p. Bratislava, 1958/59

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, KV 16,7 - 53 m, pro napájení ze střídavé sítě. Osazení elektronkami 6H31, 6F31, 6BC32, 6L31, 6Z31. Napájení přes autotransformátor, jednocestné usměrnění anodového napětí. Tónová clona, eliptický dynamický reproduktor, bakelitová skříň, dřevěná ozvučnice s ozdobnou tahokovovou mřížkou před repro, skleněná stupnice, papírová zadní a spodní stěna.

Přijímač je pokračovatelem typu 420U Trio, od kterého se liší především polouniverzálním napájením s transformátorem. Díky tomu je jeho spotřeba nižší a jeho vlastnosti se nemění podle použitého napájecího napětí. Nevýhodou je nemožnost napájet jej ze stejnosměrné sítě, ale to byl na konci 50. let už zřejmě nevýznamný problém.

Rádio jsem získal od Slávka Škopíka, jemuž děkuji. Bylo dost špinavé, bez lamp a skříň prasklá. Po očistě, která ale moc nepomohla, následovalo mechanické rozchození, bohužel jsem zjistil, že z jedné strany ladicího kondenzátoru chybí plechový mezikus pro spojení s šasi. Kondenzátor drží jen na jedné straně a jeho buben dře o reproduktor. Ladění proto není moc pohodlné. Potom rádio prošlo klasickou repasí, tj. výměna vazebního svitku a vyschlého katodového elektrolytu a formování filtračního elytu. Při osazování lampami jsem zjistil, že mé zásoby lamp 6H31 jsou vyčerpané, a tak jsem použil ruský ekvivalent, našel jsem jen jeden kus. Po zapnutí ale rádio nehrálo. K mému údivu ona lampa nežhavila. Stačilo ale změnit polohu šasi a najednou začalo vše fungovat. Po chvilce se však žhavení zase přerušilo. Nechal jsem jej tedy pár týdnů odležet a kupodivu od té doby lampa žhaví spolehlivě a rádio hraje. Citlivost ani přednes mě moc neoslovily, 420U mi přijde lepší.

V létě 2016 jsem Slávkovi rádio zase vrátil.