Tesla 4226U Orava 226

TESLA Orava n. p., 1970/71

Televizi už ve sbírce nemám.

Televizní přijímač - superhet pro příjem v I., III., IV. a V. pásmu dle čs. TV normy osazený elektronkami a tranzistory, pro universální napájení ze světelné sítě. Mezinosný odběr zvuku dle normy OIRT, plynulé ladění ve všech pásmech pomocí dvou voličů HOPT, obrazovka o úhlopříčce 59 cm, výklopné šasi, plošné spoje, dřevěná skříň, plastová maska a zadní stěna, hliníkový panel pod ovládacími prvky.

Televizor jsem získal v zimě 2012. Po mechanické stránce byl ve výborném obývákovém stavu, skříň je krásná, pouze byla trochu zažloutlá maska, jak to stálo někde u okna. Po elektrické stránce to vypadalo hodně dobře, bohužel se ukázalo, že z televizoru někdo vymontoval UHF volič tak, že tam po něm nezůstala ani stopa. Knoflík byl jen zastrčen do panelu a přilepen, aby místo něj nebyla díra. Pro zprovoznění stačilo vyměnit pár obvyklých svitků a televizor pěkně naběhl. Nepříjemné překvapení však zařídil VHF volič, který byl vadný. Při prolaďování sice byla vidět v obrazu nějaká reakce, ale signál z konvertoru to nezachytilo. Proto jsem si do televizoru provizorně dobastlil AV vstup a pomocí něj jsem seřídil rozklady. Obrazovka byla trochu nesmyslně přižhavená přímo ze sítě přes odpor, kterým teklo jen pár mA, což obrazovka neměla ani šanci poznat, výsledek byl jen ten, že odpor solidně topil. Odstranil jsem to a obraz byl stále velmi dobrý.

O televizi měl zájem Radim Urbánek, který ji ještě neměl ve sbírce, tak jsem mu ji přenechal. Po montáži UHF voliče tento fungoval a televize měla krásný obraz, bohužel zvuk nešel moc dobře, bylo to asi trochu rozladěné. Radim to jistě dořeší.

Za televizor děkuji panu Chludovi.

Kvalitu fotek omluvte, je to focené na mobil.