Tesla 427A Poézia

TESLA n. p. Bratislava, 1962/63

Rádio jsem opravoval pro Slávka.

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV a VKV OIRT, osazený elektronkami ECC85, ECH81, EBF89, EABC80, EL84, EM84, pro napájení ze střídavé sítě. Vstup pro drátovou anténu, uzemnění a VKV dipól, přepínač pro použití VKV dipólu jako antény pro ostatní pásma, feritová anténa, oddělené ladění VKV a ostatních pásem, elektronový indikátor vyladění, vstup pro gramofon a magnetofon, tónová clona, koncový stupeň se zpětnou vazbou, eliptický reproduktor, výstup pro další reproduktor, selenový usměrňovač. Dřevěná skříň, skleněná stupnice, papírová zadní a spodní stěna.

Skříně mohou mít ozdobné orámování v bílé barvě. Kromě provedení 427A existuje také verze 427A-2, která má KV místo DV. Šasi bylo použito také v gramorádiích 1010A Dunaj, 1011A Dunajec a 1120A. Šasi pro gramorádia má jiné umístění voliče napětí.

Při opravě jsem provedl vyčištění a umytí skříně. Následně jsem vyměnil vazební svitek a pustil se do formování elytu, ale napětí nechtělo přelézt přes 145 V. Při přepnutí na DV nebo VKV však začalo záhadně stoupat na správnou hodnotu. Nakonec jsem zjistil zkrat v oscilátorové části ladicího kondenzátoru, na DV je mu předřazen pevný kondenzátor a na VKV je napájení oscilátoru vypnuto, proto se to tak chovalo. Po osazení elektronkami jsem zjistil nízké napájecí napětí, selenový usměrňovač měl velký vnitřní odpor, přemostil jsem jej diodami. Dále velmi chrastily potenciometry, prostříkl jsem je parafinovým olejem a vyměnil dva vazební svitky kolem nich. Přepínače pásem byly zoxidované. Po těchto zásazích rádio začalo hrát na SV a DV, na VKV nic. Zjistil jsem slabou ECC85, po výměně, odstranění kondenzátoru 15 pF ve vstupním obvodu a doladění tohoto obvodu rádio začalo hrát i na VKV, citlivost je díky zmíněné úpravě docela dobrá. I na ostatních pásmech rádio chytá slušně. Zvuk je velmi příjemný zásluhou použitého reproduktoru. Skříň má bohužel zničený lak na horní straně.

Toto rádio jsem asi ve čtyřech letech dostal od strýce na rozebrání. Magické oko mám dodnes.