Tesla 4428A Color 428

TESLA Orava n. p., 1989/90.

Tento přístroj již není součástí mé sbírky.

Televizní přijímač - superhet pro příjem barevného vysílání v normách PAL a SECAM IIIb v kanálech I., III., IV. a V. televizního pásma a pásma hyperband. Automatické ladění frekvenční syntézou. Zpracování zvukového doprovodu dle normy CCIR a OIRT se stereodekodérem s možností příjmu stereofonního nebo duálního zvuku. NF výkon 2x 15 W. Všechny funkce ovládány pomocí procesoru. Možnost příjmu teletextu. Obrazovka 561QQ22 o úhlopříčce 56 cm. Infračervené dálkové ovládání s možností ovládání videorekordéru Philips, resp. Avex. Napájení ze střídavé sítě pomocí spínaného zdroje. Vstup Euro-AV (SCART) pro kompozitní nebo komponentní videosignál. Výstup pro sluchátka, magnetofon a další reproduktory.

Ačkoliv tento televizor svým vzhledem připomíná přístroje řady 416, jeho konstrukce je zcela odlišná a daleko modernější. Stejné šasi se používalo v typech Color 441 a 460.

Přístroj jsem získal v roce 2011 od sousedů, kteří jej měli do té doby v běžném provozu. Odstavili jej, protože přestal fungovat snímkový rozklad a už předtím se televize nepravidelně sama vypínala. Samovolné vypínání si nechali opravit u opraváře, který si za to řekl 800 Kč, ale závada se pak projevovala úplně stejně jako před opravou. Příčinou obojího byly studeňáky. Těch je v televizi celkově dost. Po jejich propájení TV začala fungovat. Byl jsem velmi příjemně překvapen stavem obrazovky, která je jako nová, ačkoliv byla dvacet let v každodenním provozu. I zbytek televize a dálkový ovladač je ve výborném stavu, minimum špíny, nic rozbitého nebo ochmataného. Televizi mám nyní v běžném provozu, ale pouštím ji jen jednou za několik měsíců, když se chci podívat na film, protože televizi jinak nesleduju.

Televizi si v roce 2012 vzal Michal Ney.

Tesla Color 428