Tesla 504U-II Pionýr

TESLA n. p. Praha-Hloubětín, 1949/50

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, 2x KV, osazený elektronkami 2x UCH21, UBL21, UY1N, s universálním napájením. Bakelitová skříň, dynamický reproduktor.

Toto rádio je zástupcem tzv. rytmusové řady. Původní zapojení Rytmusu bylo doplněno o další krátkovlnný rozsah a výstup na reproduktor. Stupnice se přesunula na horní stranu skříně a není součástí šasi. Při vyjímání šasi ze skříně je proto nutné rozpojit ladicí náhon a následně jej komplikovaně vracet zpět. Proti tomu se bouřili opraváři, a tak to kromě typu 505A už Tesla nikdy nepoužila. Pro obsluhu je to sice příjemné řešení, neboť je na stupnici dobře vidět bez nutnosti naklánět se k ní, nicméně to není vhodné ani z hlediska údržby, protože na stupnici padá prach a zachycuje se v ostrých rozích, ani z hlediska bezpečnosti stupnice, která na těchto přístrojích bývá často rozbitá.
O renovaci platí totéž co u Rytmusu.

Rádio jsem dostal na Vánoce 2006 a stalo se tak mým prvním lampovým rádiem ve sbírce, na kterém jsem se i naučil tyto přístroje opravovat. Problémem byla ze začátku hlavně vadná elektronka UY21, kterou tam někdo nabastlil místo UY1N. Nakonec se mi podařilo dobrou UY1N i s paticí sehnat a rádio se napoprvé rozehrálo, což mi samozřejmě udělalo velkou radost. Elektrolyt jsem předtím naformoval, ale o potřebě kontroly svitkových kondenzátorů jsem tehdy nic nevěděl, nicméně i přesto rádio pěkně hrálo. Později jsem některé svitky vyměnil. Rádio hraje nyní pěkně a zcela spolehlivě. Jediným problémem jsou chybějící knoflíky.

Tesla 504U-II PionýrZevnitřZespoduStupniceZadní stěna