Tesla 514A

TESLA n. p. Bratislava, 1954

Tento přijímač již není součástí mé sbírky.

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, KV a pro reprodukci z gramofonu osazený elektronkami 6H31, 2x 6F31, 6BC32, 6L31, 6Z31, EM11 pro napájení ze střídavé sítě. Dřevěná skříň, dynamický reproduktor, směšovač se samostatným oscilátorem, koncový stupeň se zpětnou vazbou.

Rádio jsem v roce 2011 zakoupil na Aukru, neboť se mi tento přijímač vzhledově líbí a není příliš běžný. Jedná se po konstrukční stránce o předchůdce Tesly 521A Populár, od kterého se odlišuje zejména umístěním knoflíků na bocích skříně po vzoru Tesly Rytmus. Cena byla velice příznivá, asi 60 Kč, a na fotkách přístroj vypadal celkem slušně, i když prodejce upozorňoval, že je poškozen vlhkem. Bylo vidět rozklížení jedné bočnice, ale nebylo to nic hrozného, a jinak byl přijímač kompletní s pěkným šasi. Po rozbalení zásilky jsem byl trochu zklamán, neboť horní strana rádia byla úplně oprýskaná a rozklížení skříně bylo dosti značné, nicméně jsem se pustil do renovace. Skříň jsem slepil pomocí Herkulesu, v místech, kde se některý vnitřní list překližky rozsypal, jsem nahradil dýhu papírem. V současnosti mám skříň slepenou a pevnou, ale je nutné opravit odlomený kus dýhy na vršku rádia a obnovit zde nátěr. Take je nutné obnovit zlatavý lak kolem ozvučnice.
Po elektrické stránce byla nemilým překvapením vystřelená tepelná pojistka na trafu. Důvod byl zřejmý - 6Z31 měla úplně spálený a roztavený systém. Pravděpodobně se to někdo pokoušel po delším odstavení zapnout. Trafo to naštěstí přežilo. Jinak jsem při renovaci postupoval standartně. Komplikací bylo nezvyklé množství elektrolytů, které se v přijímači nacházejí. Nepříliš vhodně je řešena především filtrace předpětí pro nf předzesilovací elektronku, kde je zařazen elektrolyt za odporem dosti velké hodnoty. V kombinaci s tím, že se zde nacházejí napětí v řádově desetinách voltu, dochází k tomu, že vlivem svodového proudu elektrolytu je předpětí téměř nulové. Na tomto místě je tedy nutno použít velmi kvalitní elektrolyt, chceme-li si dopřát nezkreslenou reprodukci.

Přijímač oproti typu Populár celkově působí nevyzrálým dojmem, jako kdyby si konstruktéři potřebovali nejdříve ujasnit "kudy do toho." Po nezbytné renovaci ale podává velmi pěkné výsledky a díky výkonnému koncovému stupni a velkému reproduktoru má krásný zvuk.

Rádio jsem v roce 2012 daroval Jeníkovi.

Z AukraZ Aukra - vnitřek