Tesla 514A

TESLA n. p. Bratislava, 1954

Tento přijímač již není součástí mé sbírky.

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, 2x KV 13,6-45 a 44,5-150 m a pro reprodukci z gramofonu osazený elektronkami 6H31, 2x 6F31, 6BC32, 6L31, 6Z31, EM11 pro napájení ze střídavé sítě. Směšovač s odděleným oscilátorem, zpožděné AVC, elektronový indikátor vyladění, koncový stupeň se zpětnou vazbou kombinovanou s tónovou clonou, dynamický reproduktor, výstup na další reproduktor. Dřevěná skříň, skleněná stupnice, bakelitové knoflíky, plastová ozdoba kolem magického oka, papírová zadní a spodní stěna.

Rádio jsem v roce 2011 zakoupil na Aukru, neboť se mi tento přijímač vzhledově líbí a není příliš běžný. Jedná se po konstrukční stránce o předchůdce Tesly 521A Populár, od kterého se odlišuje zejména umístěním knoflíků na bocích skříně po vzoru Tesly Rytmus. Cena byla velice příznivá, asi 60 Kč, a na fotkách přístroj vypadal celkem slušně, i když prodejce upozorňoval, že je poškozen vlhkem. Bylo vidět rozklížení jedné bočnice, ale nebylo to nic hrozného, a jinak byl přijímač kompletní s pěkným šasi. Po rozbalení zásilky jsem byl trochu zklamán, neboť horní strana rádia byla úplně oprýskaná a rozklížení skříně bylo dosti značné, nicméně jsem se pustil do renovace. Skříň jsem slepil pomocí Herkulesu, v místech, kde se některý vnitřní list překližky rozsypal, jsem nahradil dýhu papírem. V současnosti mám skříň slepenou a pevnou, ale je nutné opravit odlomený kus dýhy na vršku rádia a obnovit zde nátěr. Take je nutné obnovit zlatavý lak kolem ozvučnice.
Po elektrické stránce byla nemilým překvapením vystřelená tepelná pojistka na trafu. Důvod byl zřejmý - 6Z31 měla úplně spálený a roztavený systém. Pravděpodobně se to někdo pokoušel po delším odstavení zapnout. Trafo to naštěstí přežilo. Jinak jsem při renovaci postupoval standardně. Komplikací bylo nezvyklé množství elektrolytů, které se v přijímači nacházejí. Nepříliš vhodně je řešena především filtrace předpětí pro nf předzesilovací elektronku, kde je zařazen elektrolyt za odporem dosti velké hodnoty. V kombinaci s tím, že se zde nacházejí napětí v řádově desetinách voltu, dochází k tomu, že vlivem svodového proudu elektrolytu je předpětí téměř nulové. Na tomto místě je tedy nutno použít velmi kvalitní elektrolyt, chceme-li si dopřát nezkreslenou reprodukci.

Rádio jsem v roce 2012 daroval Jeníkovi.


Na podzim 2018 jsem na burze HRČS v Oseku za několik desetikorun zakoupil další kus. Skříň byla hodně špinavá a byl poškozený brokát a ozdoba u magioka. Od Jirky Hájka jsem dostal další kus, který měl pěknou skříň i ozvučnici, ale šasi bylo částečně vykuchané. Ten tedy posloužil jako zdroj dílů. Skříň prvního kusu jsem umyl lihem a nádherně prokoukla, lak je lesklý, dýha má krásný zlatavý vzor. Dýha na druhém kusu tak atraktivní není. Na šasi bylo nutno vyměnit prasklé péro aretace vlnového přepínače a vše promazat. Po elektrické stránce bylo zapotřebí vyřešit odrušovací svitky a blokovací svitky na AVC, mřížku magioka a 2. mřížku mf zesilovače. Také byly tradičně vadné odpory na patici magioka. Filtrační elyt měl uhnilou jednu polovinu, tak jsem použil elyt z druhého kusu, ten byl jako nový. Katodový elyt koncového stupně je také dobrý, ostatní asfaltové byly vadné. Síťová šňůra byla ucvaklá, osadil jsem jinou v původním provedení a nezpuchřelou. Pak se rádio rozehrálo, ale vysazovala mu citlivost. Objevil jsem studený spoj v druhém mezifrekvenčním filtru. Další studeňáky byly i na jiných místech rádia, zřejmě ve výrobě používali součástky, které nějakou dobu ležely ve skladu a zoxidovaly jim vývody. Rádio jinak hraje velice pěkně, zvuk je příjemný, sladění je v pořádku, nebylo nutno do něj zasahovat. Vzhledově mi toto rádio přijde jako jedno z nejhezčích od Tesly. Sympatický je také rozsah KV 44,5-150 m, tzv. tropická pásma, na kterém lze naladit mnoho atraktivních stanic. Ten se u rádií z produkce Tesla n. p. příliš nevyskytuje.

Ještě je nutno trochu zkorigovat to, co jsem napsal o osm let dříve. Nejedná se samozřejmě o předchůdce Populáru, ten je z úplně jiné továrny a jeho konstrukce je zcela jiná, jen osazení elektronkami je podobné. 514A využívá šasi vycházející z Tesly Rytmus, které bylo zmodernizováno pro použití heptalových elektronek a napájení ze střídavé sítě a doplněno o lepší výbavu tvořenou magiokem, nf zpětnou vazbou s tónovou clonou, tropickým pásmem KV apod. Rádio, které jsem v roce 2011 opravoval, má Jeník dodnes, jen mezitím stihla zpuchřet síťová šňůra.

Kus z roku 2011:

Z AukraZ Aukra - vnitřek

Druhý kus: