Tesla 521A Populár

TESLA n. p. Praha-Hloubětín, 1956/57

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech SV, DV, 2x KV a pro reprodukci z gramofonu osazený elektronkami 6H31, 6F31, 6BC32, 6L31, 6Z31 a EM11, pro napájení ze střídavé sítě. Dřevěná skříň, směšování pomocí pentagridu, koncový stupeň se zpětnou vazbou a plynule nastavitelnou tónovou clonou, dynamický reproduktor.

Radiopřijímač je zástupcem nové moderní řady radiopřijímačů Tesla osazených miniaturními elektronkami. Od svých předchůdců se liší novým řešením šasi, kdy se ovládací prvky přesunuly z boků na přední stěnu. Celkově je možno tento přijímač hodnotit jako velmi povedený, vf i nf parametry jsou dobré, reprodukce je díky velké skříni a výkonnému koncovému stupni se zpětnou vazbou vynikající.

Tento radiopřijímač patří k mým nejoblíbenějším. Je to dáno jednak propracovanou konstrukcí s minimálním počtem problematických míst, jednak použitím kvalitních součástek a jednak historií mého kusu, ale o tom až dále.
Hlavním problémem u těchto přijímačů je přítomnost elektronky 6Z31 ve zdroji. Tato dvojdioda je totiž velmi citlivá na přetížení. Často v elektronce došlo k přeskoku, následně procházející zkratový proud systém elektronky úplně roztavil, anodové vinutí síťového trafa šlo do tvrdého zkratu a v lepším případě zareagovala tepelná pojistka, v horším (když někdo pojistku proklemoval) došlo ke zničení trafa. Proto není vhodné zapínat tento přijímač bez předchozího naformování elektrolytických kondenzátorů, hrozilo by zničení 6Z31. Ono to není vhodné ostatně u žádného lampového přístroje.
U některých sérií jsou vodiče k anodám usměrňovačky řešeny jako stíněné. Zde opět hrozí zkrat. Je proto vhodné při prvním zapnutí hlídat, zda síťové trafo nevykazuje známky přetížení. Další součástkou, která bývá většinou vadná, je elektrolyt v katodě koncové elektronky. Ten bývá většinou bez kapacity, což sice přístroj neohrožuje, ale má to negativní vliv na kvalitu zvuku. Výměnu je možné provést obvyklým způsobem s využitím obalu původního kondenzátoru. Ostatní kondenzátory jsou hermetického typu s kovovým pouzdrem se skleněnou průchodkou a jsou velmi kvalitní, takže se jimi nemusíme zabývat. Tyto kondenzátory se v ostatních výrobcích n. p. Tesla vyskytují jen výjimečně. Důvodem jejich použití v Populáru je skutečnost, že tyto přijímače byly původně určeny pro vývoz do tropických zemí, jejichž horké a vlhké klima by s obyčejnými svitky udělalo krátký proces. Export je také důvodem, proč jsou tyto přijímače vybaveny také rozsahem tzv. tropických pásem ze spodního konce krátkých vln.

Můj kus pochází z valašské chalupy našich známých, kam jsme často jezdili na výlety už od mého útlého dětství. Na půdě chalupy bylo mimo jiné také několik elektronkových rádií a televizí, které mě pochopitelně fascinovaly. Byl mezi nimi i Populár, bez zadní stěny, s rozbitou stupnicí, bez knoflíku a špinavý, ale s magickým okem, což pro mě byla v té době neznámá a tajemná věc. Postupně jsem si začal jednotlivé přístroje odvážet domů. Populár byl třetí a zatím poslední, ale ještě tam něco zbývá :-)
I když byl na první pohled stav přístroje hrozivý, skutečnost nebyla tak strašná. Skříň včetně brokátu byla pěkná, šasi až na chybějící knoflík a stupnici taky. Zprovoznění nebylo žádným problémem, a tak jsem tento přijímač, který jsem si pamatoval z dětských let, měl před sebou hrající.
Sehnání stupnice a knoflíku by díky kolegům z Teletýmu nebylo problematické, ale bohužel jsem zjistil, že vlnovému přepínači nejspíš kdysi někdo ulomil osku a nabastlil místo ní hřídelku vyrobenou snad ze šroubu. Ta už ale byla úplně sežvýkaná a knoflík na ni nešel pořádně uchytit. Výměna celé osky by byla poměrně složitá, tak jsem se rozhodl pro výměnu celého šasi. Jedno kompletní mi poskytl Michal Ney, za což mu děkuju. To taky po drobné opravě hned hrálo, ale bohužel je na SV a DV silně rozladěné vlivem koroze polepů slídových kondenzátorů. Původní šasi si vzal Dan Platil.

V květnu 2013 jsem měl možnost zprovoznit další kus, který tentokrát patřil sběrateli Michalu Kasalovi, který jej nalezl na půdě. Jeden knoflík byl nepůvodní, jinak byl přístroj kompletní, jen dosti špinavý. Bez nějakého dlouhého laborování se povedlo přístroj oživit, stačilo naformovat elektrolyty a vyměnit katodový kondenzátor a všechno v pořádku fungovalo, přestože rádio bylo parádní půďan plný prachu a pavoučích hnízd. I původní síťová šňůra byla zcela dobrá. Tyto přístroje mám prostě rád.

Nálezový stavNálezový stav - detailTesla 521A PopulárZevnitř