Tesla 541A Bohéma

TESLA n. p. Bratislava, 1971/72.

Tento přístroj již není součástí mé sbírky.

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech VKV OIRT, DV, SV, KV a pro reprodukci z gramofonu nebo magnetofonu, osazený elektronkami ECC85, ECH81, EBF89, ECC83, EL84, EM84. Napájení ze střídavé sítě, selenový usměrňovač, plošné spoje, dřevěná skříň. Reproduktor v samostatné skříňce.

Tento přístroj je jedním z posledních elektronkových rádií vyráběných u nás. V sedmdesátých letech byly elektronkové přijímače pro použití v domácnosti už dost zastaralé. Přestože se jedná o zcela obyčejný superhet s průměrnými vlastnostmi, je zabudován do obrovské a docela škaredé skříně. Ta navíc ani neobsahuje reproduktor. Šasi přístroje využívá dost velký plošný spoj, na kterém je spousta nevyužitého místa. Tyto přístroje navíc při výrobě pěkně odflákli. Různé díly k sobě nelícují, frekvenční charakteristika mf filtrů má většinou tři až čtyři vrcholy, takže se to slaďovalo asi jen od ucha. Plošný spoj často vypadá, jako kdyby ho pájel učeň po opici. Navzdory tomu všemu však tyto přístroje spolehlivě fungují dodnes. Prakticky stejné jsou také přístroje 542A Nora a 543A Verdi, spolu s odvozenými gramorádii.

Těchto přístrojů mi prošlo rukama několik - tři Bohémy a jedno gramorádio se stejným šasi, 1025A Bolero. Všechny napoprvé fungovaly. Většinou ale bývá slabé magioko a na knoflících několik uletěných hliníkových terčíků. Ty jsou přilepeny nějakým nekvalitním lepidlem a při nárazech při přepínání často upadnou.

Kus, který jsem měl nějakou dobu ve sbírce, jsem získal od kamaráda asi v roce 2009. Našel jej na půdě domu, kam se přistěhoval. Rádio bylo kompletní včetně reproduktoru, prakticky jako nové, jen magioko bylo mrtvé. Měl jsem jej nějakou dobu v běžném provozu, kdy jsem přijímal na zrcadlové frekvenci místní FM stanici. Do sbírky ale příliš nezapadalo, a tak jsem jej v roce 2010 přenechal Michalovi Neyovi.

Další kus se objevil v roce 2012 na navážecí akci v Zábřehu. Chtěl jej Dan Platil. Rádio bylo bez reproduktoru. Fungovalo také napoprvé a mělo dokonce ještě plombu. Bylo ale pořádně zfušované, zejména plošný spoj vypadal zespoda příšerně.

Recenze na Noru, Bolero a Pastorále v dobovém Amatérském rádiu: strana 1 2 3 4 5. Omluvte kvalitu.

Tesla 541AVnitřekZezadu
Reproduktor zevnitřVe tměKus ze Zábřehu