Tesla 605A Blaník

TESLA n. p. Přelouč, 1951-53

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, KV 16,5-51,5 m a pro reprodukci z gramofonu osazený elektronkami ECH21, 2x EF22, EBL21, AZ11, pro napájení ze střídavé sítě. Pásmové ladění na KV, kdy se velkým knoflíkem naladí žádané pásmo, knoflík se mechanicky zablokuje a pak se v rámci pásma ladí malým knoflíkem. Velký knoflík se odblokuje stlačením. Zpožděné AVC, čtyřpolohový přepínač kombinující tónový rejstřík a volbu šířky pásma, koncový stupeň se zpětnou vazbou. Kulatý dynamický reproduktor, výstup na další reproduktor. Dřevěná skříň, skleněná stupnice, papírová zadní a spodní stěna.

Šasi je odvozeno z přijímače Romance, uvedeného v roce 1948, který není vybaven pásmovým laděním. S různými obměnami (magické oko, novější typy elektronek) se vyrábělo do roku 1955, podobné šasi v radiopřijímači Máj pak až do roku 1957. Konstrukce trochu připomíná starší výrobky Telefunken Přelouč.

Rádio jsem získal v létě 2017 od kolegy. Je ve výborném stavu, skříň je velice pěkná. Chyběly některé knoflíky, osadil jsem knoflíky z radiopřijímače Tesla Opera. Někdo se v něm už vrtal a vyměnil všechny svitkové a elektrolytické kondenzátory. Já jsem rádio vyčistil, osadil změřenými elektronkami Tesla a zprovoznil. Nepůvodní katodový elektrolyt byl zapojen obráceně, filtrační elektrolyt má asi zvýšené ESR, takže s ním rádio bručelo. Po opravě rádio velice hezky funguje, slaďování nebylo zapotřebí. Překvapila mě výborná citlivost a selektivita a hlavně skvělý, mohutný a čistý zvuk. Pokud dává vysílač nezkreslený signál s dostatečnou šířkou pásma, umí Blaník hrát skoro jako FM rádio.