Tesla 618A Kriváň

TESLA n. p. Bratislava, 1953/54

Radiopřijímač už není součástí mé sbírky. Nechal jsem jej Michalovi Kasalovi.

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV a KV a pro reprodukci z gramofonu, osazený elektronkami ECH21, 6F31, 6BC32, 6L31, EM11, AZ11, pro napájení ze střídavé sítě. Tónová clona kombinovaná s nf zpětnou vazbou a přepínačem šířky pásma, elektronový indikátor vyladění, dynamický reproduktor, výstup na další reproduktor, otočný světelný ukazatel zapnutého pásma, skleněná stupnice, dřevěná skříň s plexisklem pod knoflíky, papírová zadní stěna.

Radiopřijímač vychází z typové řady Blaník, už je částečně osazen moderními heptalovými elektronkami, ale nemá pásmové ladění na KV.

Rádio jsem získal v roce 2013 od Slávka Škopíka. Skříň má oprýskaný zlatý lak na lištách kolem ozvučnice, místo ECH21 je nabastlena ruská elektronka 6I1P (ekvivalent ECH81) a síťová šňůra není původní. Jinak je rádio v dobrém stavu. Vyměnil jsem jen vazební svitek, vyschlý katodový elektrolyt a také jeden další svitek, který byl proražený. Také jsem naformoval elektrolyt a po těchto opravách je rádio plně funkční, přednes je velice dobrý, citlivost je slušná.

V roce 2015 jsem dostal na opravu další kus s tím, že rádio po zapnutí hraje, ale po chvíli přestane. Rádio bylo ve velmi zachovalém stavu, pouze hnědě lakované části skříně byly lehce oprýskané. Šasi nebylo nikdy vyndáno ze skříně, ale v minulosti už byl měněn filtrační elyt. Po výměně katodového elytu, vazebního svitku a preventivně i čtyř dalších bylo rádio plně funkční, pouze magioko bylo KO. Citlivost byla opět velmi slušná, sladění z výroby bylo stále perfektní. Fotky tohoto kusu začínají na třetím řádku.