Tesla 632A

TESLA Pardubice n. p., 1971/72

Stereofonní radiopřijímač - superhet třídy Hi-Fi pro příjem v pásmu VKV CCIR a OIRT a pro reprodukci z gramofonu a magnetofonu osazený germaniovými a křemíkovými tranzistory, pro napájení ze střídavé sítě. Bez reproduktorů, koncový zesilovač 2x 6W/4ohm, tónové korekce, výstup pro sluchátka, dekodér stereofonního vysílání s žárovkovým indikátorem, ručkový indikátor vyladění, tlačítko AUT pro bandscan (přijímač sám proladí celé pásmo), přepínač provozu mono/stereo, vypínatelný obvod AFC, přepínač CCIR/OIRT, umlčovač šumu. Dvě oddělené vf jednotky, ladění napětím pomocí varikapů. Oddělené vstupy pro CCIR a OIRT buď 75 ohm koaxiální nebo 300 ohm symetrický. Předzesilovač pro dynamickou přenosku. Dřevěná dýhovaná skříň, podsvětlená plexisklová stupnice, knoflíky z eloxovaného hliníku.

Tento přijímač byl určen pro náročnější posluchače a představuje vrchol tehdejších konstrukčních možností. Byl určen jako ústřední prvek domácího hi-fi zařízení, a proto umožňoval připojení dalších součástí dle výběru majitele. Konstrukce je velmi zdařilá, přístroj je velmi spolehlivý a ani po letech se neprojevují žádná slabá místa. Zajímavé je, že je, podobně jako pozdější výrobky Tesly Bratislava, vybaven laděním napětím, ale na rozdíl od bratislavské produkce se vůbec neobjevuje nestabilita naladěného kmitočtu. Pozdější výrobky využívají podstatně modernější součástky a přesto frekvence ujíždí snad u všech.

Rádio jsem získal v prosinci 2013 od pana Pašky spolu s bednami ARS710. Přestože údajně 20 let nebyl v provozu, hned bez problému fungoval, pouze ze začátku hodně chrastily potenciometry, než se naformovaly vazební elyty. Vzhledově je jako nový, pouze byl uvnitř silně zaprášen. Jedinými závadami byla prasklá žárovka indikátoru stereo provozu a trochu zatuhlý potenciometr ladění. V minulosti byl už měněn jeden malý elyt v nf zesilovači. Černý elox na knoflících je vybledlý a byl upadlý plexisklový světlovod pod stupnicí.

Přístroj mám dodnes v běžném provozu. Po krátké době ale začal zlobit a situace se neustále zhoršovala. V obou kanálech se náhodně ozývalo praskání. Stačilo jinde v bytě zapnout lampičku a z některého repráku se ozvala silná rána a kanál přestal hrát. Gramofonní vstup většinou nefungoval vůbec, ožil jedině tehdy, když byl vystaven silnému brumu. Po delším laborování jsem zjistil, že to způsobují tranzistory KC50x, které jsou zde ještě staršího provedení se zlacenými vývody. Uvnitř tranzistoru zřejmě uhnívají spoje mezi vývodem a čipem a rádio kvůli tomu dělalo psí kusy. Po výměně všech těchto tranzistorů za novější s cínovanými vývody bylo po problémech. Dále bylo potřeba vytočit trimry klidového proudu koncových stupňů nadoraz. Koncové tranzistory mají zřejmě vlivem stárnutí vyšší Icb0 a když byl nastaven jmenovitý proud při pokojové teplotě, začal proud v letním počasí ujíždět. K rádiu mám připojené původní bedny ARS710 a zvuk je velice příjemný s výraznými basy.