Tesla 810A SP201

TESLA Bratislava n. p., 1972/75

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech VKV CCIR a OIRT, SV, DV, 2x KV a pro reprodukci z gramofonu nebo magnetofonu, osazený germaniovými a křemíkovými tranzistory. Stereofonní dekodér, možnost vynuceného monofonního příjmu, umlčovač šumu mezi VKV stanicemi, AFC, přepínatelná šířka pásma, dva ručkové indikátory jako ukazatele vyladění a síly signálu, předzesilovač pro dynamickou přenosku, tónové korekce, podsvětlená plastová stupnice, přepínatelná intenzita osvětlení. Zesilovač o výkonu 7 W do 8 ohm, výstup na sluchátka. Vstup pro externí AM anténu, uzemnění, symetrický vstup pro 300 ohm FM anténu. Oddělené ladění pro AM a FM pásma, FM se ladí pomocí otočného kondenzátoru. Hliníkový panel, dřevěná skříň.

Tento přístroj se skutečně povedl a patří k tomu lepšímu, co kdy Tesla vyrobila. Jeho citlivost je vynikající, FM část je zcela stabilní a zachytí místní stanice i bez připojené antény. AM část funguje také výborně. Koncový zesilovač hraje čistě, nic nebrumí a nešumí, zapínání a vypínání se obejde bez ran do reproduktorů. Přepínání typu přenosky se narozdíl od většiny ostatních tesláckých výrobků provádí tlačítkem na zadní straně přijímače a nemate tak zbytečně obsluhu. Vytkl bych jen absenci feritové antény a design panelu, jehož hrubý povrch se velice špatně čistí.

Přijímač jsem našel v září 2012 na sběrném dni. Je plně funkční, bylo nutné jen vyměnit vypálené žárovky. Panel je ohmataný a vůbec to nejde dolů. Také chybí stínicí kryt VKV jednotky, na funkci to nemá vliv. Jinak je přístroj v krásném stavu a svou kvalitou mě skutečně překvapil. Pozdější výrobky z Tesly Bratislava se s ním svými vlastnostmi často nedají srovnat.

Tesla 810A