Tesla ANP210 Sonet duo

TESLA n. p. Pardubice, 1959/65.

Kotoučový dvoustopý magnetofon osazený elektronkami EF86, ECC83, ECL82, EM81 a EZ80, pro cívky do průměru 13 cm. Rychlosti 4 a 9 cm/s, změna rychlosti se mění změnou zapojení motoru, při převíjení se automaticky zařadí vyšší rychlost. Ruční řízení záznamové úrovně, indikace vybuzení pomocí magického oka. Vstup pro rádio, gramofon, mikrofon, výstup na sluchátka nebo externí reproduktor. Eliptický reproduktor. Dřevěná skříň potažená koženkou, kovový nebo plastový horní a spodní kryt, mřížky z eloxovaného hliníku nebo plastu, madlo na přenášení, úschovný prostor pro síťovou šňůru, ve víku držák na dva kotouče. Hmotnost asi 12 kg.

Legendární magnetofon, který zná snad každý. Ve své době byl velmi rozšířený a v mnoha rodinách na něj narazíme dodnes, a to ve funkčním stavu. Konstrukci magnetofonu snad není co vytknout, snad jen mohl být panel přizpůsobený pro cívky 15 cm, které na přístroji přehrávat lze, ovšem jen s demontovaným panelem.

Přístroj jsem v září 2012 dostal od Michala Neye. Je v top stavu, vzhledově jako nový. Jedná se o starší verzi s kovovým panelem a mřížkami. Pro zprovoznění bylo nutné vyměnit dva svitkové kondenzátory se svodem (přístroj to neohrožovalo, jen by zkresloval). Pokud magnetofon dlouho neběžel, je nutné naformovat elektrolyty, které by jinak mohly bouchnout - to se mi u jiného kusu opravdu stalo. U mého kusu je nefunkční hlavní vypínač, nespíná, proklemoval jsem jej - jeho výměna by vyžadovala rozebrání větší části přístroje na prvočinitele a to se mi moc nechce. Jinak v přístroji nebylo nikdy nic měněno a nebyl ani nikdy demontován ze skříně, byl jsem první.
Magnetofon funguje jako nový a jen potvrzuje svou výbornou pověst.

Tesla ANP210Tesla ANP210Tesla ANP210Tesla ANP210Tesla ANP210