Orion AT759 Oretta

ORION Budapest, 1967/69

Televize není součástí mé sbírky.

Televizní přijímač - superhet pro příjem v I. a III. pásmu čs. TV normy osazený elektronkami a tranzistory, s universálním napájením ze světelné sítě. Mezinosný příjem zvukového doprovodu. Obrazovka o úhlopříčce 59 cm, kanálový volič s karuselem, příprava pro montáž voliče pro IV. a V. televizní pásmo, stabilizace vodorovného a svislého rozměru obrazu, výklopné šasi, plošné spoje. Dřevěná skříň se zasunovací roletkou před ovládacími prvky. Roletku lze uzamknout klíčkem a zabránit tak manipulaci s ovládacími prvky.

Televizor jsem získal v zimě 2012. Nebyl v příliš dobrém stavu, skříň byla provlhlá a trochu rozklížená a na některých místech se objevila plíseň. Lepidlo držící lamely roletky na podkladní textilní pásce ztratilo svoje vlastnosti a lamely opadaly. Obrazovka byla sice původní Tungsram, ale byla přižhavená pomocí trafa.

Po vyčištění a slepení skříně a roletky jsem se pustil do elektrické opravy. Bylo nutno vyměnit pár svitků, hlavně vazební svitek v nf koncovém stupni byl úplně v háji, prakticky ve zkratu. Není divu, byl tam použit typ určený pro napětí pouze 160 V, přitom při zapínání televizoru je tam daleko víc. Dále byly přerušené prakticky všechny výkonové rezistory ve zdroji, pravděpodobně následkem pobytu ve vlhkém prostředí uhnil odporový drát. Elektrolyty bylo nutno naformovat, tyto maďarské typy nejsou moc kvalitní a po delší době bez provozu mají značný svod, při zapnutí maďarských televizorů z tohoto období bez kontroly to většinou způsobí přepálení pojistky. Žhavicí trafo jsem odstranil a obrazovku zapojil zpět do žhavicího řetězce. Potom jsem už mohl televizor zapnout. Rozklady naběhly, bohužel však bylo VN trafo patrně ještě provlhlé a po pár minutách provozu se začalo prorážet, což se projevovalo nejprve zúžením obrazu, pak už řádek vypadl úplně. Když televizor vychladl, tak to zase chvíli fungovalo. Obrazovka byla pochopitelně slabá.
Co mě úplně dostalo byl přerušený reproduktor. Tento "smetákový" typ je samozřejmě zcela atypický.

Přes vf část se mi nepodařilo na obrazovku dostat obraz, kanálový volič byl mechanicky opotřebovaný a nešel moc ladit. Televizor tedy vyžadoval rozsáhlejší opravu, do čehož se mi příliš nechtělo a ani jsem neměl náhradní díly, a tak jsem jej přenechal Vaškovi Jacyszynovi, který jej možná někdy dodělá. Stálo by to za to, tento televizor jednak není nijak běžný a podle mě je designově docela povedený, strohá skříň s čistým designem působí důstojně.

Za přístroj děkuji panu Chludovi.

Fotografie jsou pořízené ještě před servisními zásahy.