AZK 502

Monofonní koncový zesilovač (monoblok) pro hi-fi účely osazený elektronkami E88CC, ECC82, 2x GU50, EM80. Frekvenční rozsah 10 Hz - 33 kHz pro pokles o 3 dB proti úrovni na 440 Hz, výkon 17 W. Symetrický vstup na konektor XLR, elektronový indikátor vybuzení, koncový stupeň v dvoučinném triodovém zapojení ve třídě A s měřidlem klidového proudu. Výstup na reproduktor 4 nebo 8 ohm. Napájení ze střídavé sítě, příkon cca 110 W, elektronický softstart.

První dva monobloky této koncepce jsem sestavil na začátku roku 2018 pro kolegu. Konstrukce byla podomácká, nicméně se skříňkou si kolega pohrál - šasi bylo z 0,5cm měděného plechu, bočnice z masivního dřeva. Monobloky fungovaly krásně. Na fotkách ještě chybí kryty síťových traf.

Po pár letech si je půjčil jeho kamarád. Byl nadšen a usoudil, že by je chtěl taky. Obstaral si mechanické díly, já jsem vytvořil elektrickou část. Proti první verzi je zapojení zdokonaleno, nově je vybaveno symetrickým vstupem, indikátorem vybuzení a softstartem. Také jsem odstranil lupání do výstupu při vypnutí. Výstupní trafa jsou nové, vylepšené verze, což se pozitivně odrazilo na šířce přenášeného pásma a díky nižšímu anodovému napětí je anodový zdroj jednodušší a koncové lampy budou mít delší životnost. Zesilovač nemá celkovou zpětnou vazbu a koncové stupně mají malý vnitřní odpor, díky čemuž má celek výbornou impulzní odezvu, která poskytuje detailní zvuk s krásně vykresleným prostorem.

První verze:

Druhá verze: