Tesla B116A

TESLA n. p. Přelouč, 1983/86.

Kotoučový čtyřstopý magnetofon bez výkonových zesilovačů - deck - osazený tranzistory. Rychlosti 9 a 19 cm/s. Možnost stereofonního záznamu a přehrávání. Ruční řízení záznamové úrovně. Přípojky pro mikrofony, rádio, gramofon, externí indikátor vybuzení, dálkové ovládání pauzy a sluchátka. Bez koncových zesilovačů. Regulace hlasitosti a tónových korekcí pro výstup na sluchátka. Dva elektromagnety pro autostop, ovládaný vodivými částmi pásku a také jeho přerušením, a pauzu. Modulová koncepce.

Tento magnetofon je odvozen z typu B73. Pokud je dobře seřízený, podává velmi slušné výsledky. Pozdější série označená B116 má nový typ hlav, které jsou tvrzené a lépe odolávají oděru od pásků. Problematické jsou přepínače stop a indikátoru vybuzení, které jsou většinou zcela zoxidované. Nejsou rozebiratelné a výměna za jiný kus nepomůže, protože jsou všechny ve stejném stavu. Pro dobrou funkci přístroje je tedy nezbytné je nahradit jiným typem, což jsem udělal i já. Také bývá v přístroji hodně studeňáků na kabeláži, která je řešena zvonkovým drátem. Ten oxiduje a často je tak křehký, že když v přístroji něčím pohneme, tak půlka vodičů upadne. Na to je potřeba dát pozor.

Magnetofon jsem získal v roce 2009 při jedné navážecí akci v okolí Plzně. Stav nebyl nic moc, některé části byly napadeny povrchovou korozí a nic pořádně nefungovalo. Důvodem byly jednak špinavé a obroušené hlavy, jednak vadné přepínače. Hlavy jsem vyměnil za tvrzený typ, čímž se z typu B116A stal typ B116. Také jsem nabastlil jiný, spolehlivější typ přepínačů (Isostat v indikátoru vybuzení a hnědý válcový přepínač Tesla WK v přepínači stop), přičemž bylo nutné provést razantní úpravy plošného spoje. Někdo by možná mohl říct, že je to škoda, protože těchto magnetofonů mnoho není, ale výchozí stav byl takový, že nebylo co zkazit. Mechaniku bylo nutno celou vyčistit, vyměnit některé řemínky a také přivíjecí spojku, která byla úplně vyběhaná a dost zlobila. Nyní je magnetofon funkční, ale hlavy jsem nastavoval jen tak od ucha a není to ono. Také jsou ulámané hmatníky některých tahových potenciometrů, chybí kryt knoflíku přepínače stop a plexisklový kryt pásku.

Magnetofonu jsem se v září 2012 zbavil.

Tesla B116A