Tesla ANP221 B4

TESLA n. p. Přelouč, 1964/70.

Kotoučový čtyřstopý monofonní magnetofon osazený germaniovými tranzistory, pro napájení ze střídavé sítě. Rychlosti 2,38, 4,75 a 9,53 cm/s, ovládání převíjení šoupátky, přítlačná kladka ovládaná elektromagnetem, možnost dálkového ovládání pauzy pomocí ovladače AYN115. Čtyřmístné počítadlo, motorek s oběžným rotorem, přepínání rychlostí mezikolem. Trikový záznam (nahrávání do záznamu bez jeho smazání). Eliptický reproduktor s vypínačem, výstup na další reproduktor. Konektor pro připojení snímacího zesilovače AZZ941, umožňujícího stereofonní přehrávání a další triky se záznamem. Tónové korekce, regulace záznamové úrovně zvlášť pro mikrofon a ostatní vstupy, ručkový indikátor vybuzení podsvětlený žárovkou, hlasitý příposlech při nahrávání. Přípojka pro mikrofon, radiopřijímač a gramofon s krystalovou přenoskou. Odlévané kovové šasi, plastová skříň se sundavacím víkem a uchem na přenášení, odnímatelný kryt páskové dráhy sloužící zároveň jako pomůcka pro lepení pásku.

Legendární magnetofon, velmi rozšířený mezi lidmi. Konstrukce je velmi povedená a mnohé přístroje fungují bez závad dodnes. Slabinou je provedení unašečů, na kterých se ulamují plastová křidélka držící kotouče. Lze opravit pomocí tvrdšího drátu. Mezi seriemi se liší designem skříně, obvyklé provedení je v kombinaci černá + šedá a eloxovaný nápis B4, méně časté je provedení modrá - bílá - krémová s plastickým nápisem B4.

Magnetofon jsem získal v roce 2013 od pana Pašky spolu s příslušenstvím - kabely, mikrofon v krabičce, snímací zesilovač AZZ941, ovládání AYN115, 4kohm sluchátka pro příposlech a spousta pásků. Jedná se o vzácnější modré provedení. Rok výroby je údajně 1967. Byla ulámaná křidélka na levém unašeči, zatuhlá přítlačná kladka, nefunkční převíjení a koncový zesilovač. Unašeč jsem opravil pomocí drátu, u mechaniky jsem provedl obvyklou repasi, seřízení a namazání. Koncový zesilovač nefungoval kvůli studeňáku na jednom tranzistoru, který byl v minulosti měněn. Po těchto zásazích je magnetofon plně funkční v pěkném stavu. Barevnou kombinaci tohoto provedení považuju za velmi povedenou a vkusnou, oku lahodící. Panu Paškovi za něj děkuji.

Magnetofon v provozu můžete vidět zde.