Tesla ANP223 B42

TESLA n. p. Přelouč, 1966/70.

Magnetofon už není součástí mé sbírky.

Kotoučový čtyřstopý magnetofon osazený germaniovými tranzistory, pro napájení ze střídavé sítě a cívky do průměru 15 cm. Kmitočtový rozsah 50-15000 Hz, rychlost 9,53 cm/s, převíjení ovládané šoupátkem, přítlačná kladka ovládaná elektromagnetem, motor s oběžným rotorem, ruční regulace záznamové úrovně, ručkový indikátor vybuzení. Plastová skříň s madlem na přenášení a úložným prostorem pro šňůru.

Jedná se o zjednodušenou verzi magnetofonu B4. Je k dispozici pouze jedna rychlost a menší možnosti práce se signálem. Část série nemá ručkový indikátor, ale pouze žárovkový indikátor špiček.

Magnetofon jsem získal v roce 2012, v. č. 1285248. Bohužel z něj někdo vyrval motor, síťové trafo a elektromagnet, aby je následně zpeněžil ve sběrně. Třeba si za ty peníze koupil nějakou pěknou knížku. Trafo se ani nesnažil vymontovat, a tak šlo ven i s kusem litého hliníkového šasi. Od Michala Neye jsem získal další kus na díly, v. č. 1305666, avšak trafo nebylo k čemu upevnit, a tak je v přístroji jen volně položené. Při dolování elektromagnetu mědilov poničil i táhla v jeho okolí. Jinak na magnetofonu nebylo nutné provádět nějaké složité zásahy, po rozchození mechaniky hned hrál, elektronika je v pořádku. Zvuk má celkem slušný.