Tesla ANP237 B57

TESLA n. p. Přelouč, 1973/81.

Kotoučový čtyřstopý magnetofon pro výukové účely osazený tranzistory, pro napájení ze střídavé sítě. Rychlost 9,53 cm/s, cívky do průměru 18 cm, kmitočtový rozsah 50-12000 Hz. Ovládání funkcí jediným knoflíkem, počítadlo, automatická regulace záznamové úrovně, možnost přehrávání jedné stopy a současného záznamu na druhou, záznam na jednu stopu lze uzamknout klíčkem. Obvody pro automatické ovládání připojeného diaprojektoru, záznam tónu 1 kHz na samostatnou stopu způsobí přehození na další snímek. Diaprojektor je možno ovládat i ručně tlačítky. Tón 4 kHz na magnetofonu zastaví přehrávání, stisknutím samostatného tlačítka se přehrávání zase spustí. Zásuvka pro diaprojektor se samostatným vypínačem, konektory pro ovládání diaprojektoru a pro připojení původního dálkového ovládání. Eliptický reproduktor, dřevěná skříň s víkem a madlem na přenášení, síťová šňůra na konektor.

Magnetofon je zástupcem řady B5, která se od předchozí řady B4 konstrukčně dosti liší. Z hlediska spolehlivosti to byl spíše krok zpět. Problematický je zejména poddimezovaný motor, který hodně topí a občas bývá spálený. Mezi lidmi jsou tyto magnetofony dosti rozšířené, zřejmě se po vyřazení ze škol odprodávaly. I u nás na gymplu jsme jeden měli, ale už jej má jiný sběratel.

Magnetofon jsem získal v roce 2013 na sběrném dni, v. č. 487386. Chybí kryt páskové dráhy a veškeré příslušenství, jinak je magnetofon jako nový. Po zapnutí do sítě se pouze roztočil motor, příčinou byly zoxidované držáky pojistek. Po opravě je plně funkční, ale někdo rozrýpal seřízení univerzální hlavy, kterou jsem nastavil jen od ucha a není to úplně v pořádku. Obvody pro ovládání diaprojektoru jsem netestoval, protože nemám ani diaprojektor, ani pásek s nahranou ovládací stopou.

Magnetofon nezapadal do sbírky, a tak jsem jej přenechal Slávkovi Škopíkovi.