Barchov - jaro 2012

O víkendu 27. - 29. 4. 2012 jsme uspořádali takové minisetkání v Barchově. Protože neměl nikdo pořádně čas, tak jsme se sešli jen my dva s Honzou Podhajským. Na programu byl zejména sběrný den okolo Barčova a také cesta do Zábřehu k Tomášovi Bílému pro nějaké krámy.

Přijel jsem v pátek odpoledne do Chlumce nad Cidlinou. Jelo se ještě do Starého Bydžova omrknout místo konání sběrného dne a dále pak do Nového Bydžova omrknout cikány, jak se jim tam daří.
Odpoledne se dávalo zkoušení poměrně vzácné telky Tesla 4259U Luna, kterou se podařilo získat od ing. Nobilise, legendárního učitele z SPŠE Pardubice.

Tesla LunaTesla Luna

Pan inženýr si telku trochu potunil:

Tesla Luna

Pak jsme se pustili do rychlorenovace lampové colorky Tesla 4409A Color Spektrum. Na to, že to vypadalo docela šrotovně, to bylo v slušném stavu. Obrazovka dobrá. Největší problém bylo nastavení konvergencí, pořádně jsme si zakroutili trimrama, než to jelo trochu černobíle.

Tesla Color SpektrumTesla Color Spektrum

Akorát jeden svitek nebyl úplně v kondici. Hřály se tam i nové svitky z ES Ostrava, takže se dá věřit tomu, že tam ňáký ten impulzní proud tekl.

SvitekSvitek

Potom následoval pokus opravit sousedům rádio TESCO. Byl spadlý náhon ladění, ale bylo to tam tak složité, že jsme to vzdali.

TESCOTESCO

Trafo bylo menší jen trochu a zapájené to bylo ukázkově:

TESCOTESCO

Pak bylo potřeba protřídit Junostě 402:

Junosť

Slabá obrazovka, pryč s tím!

Junosť

Pak se šlo pro Rakev neboli svítidlo Elektrosvit 444 19 72.

RakevRakev

A dávalo se zkoušení Houby - Elektrosvit 246.10

HoubaHouba

Večer pak byla už jen pohodička u píva.

Před spaním jsme si pustili parádně zrenovovaného Ametysta a dali jsme videohovor se šéfem Teletýmu.

Vašek

Ráno se brzo vstávalo a valilo se na sběrný den. Nejdříve se jelo do Hvozdnice, kde jsme ulovili fešné Spoleto, VEFa 206 pro Vaška, zadní stěnu z Blaníka a jednu plastovku, kterou bychom kdyžtak chrozprrodali na aukchru. V ostatních vesnicích ještě nic nebylo.

HvozdniceHvozdnice

Plastovka nejede, cykluje, fuj, pryč s tím, odmědit. Asi vadné VN trafo. Ale docela hezká konstrukce.

PlastovkaPlastovkaPlastovka

Pak se jelo do Radostova a začalo to bejt hustý. Nejprve jsme ulovili krabici úplně nových výbojek Tesla RVL-B 250W. Pak někdo přivezl pěkného Lotosa, skříň s obrazovkou z Azurita a gramofon chlebník. A to už se to začlo rozjíždět a nebyl moc čas fotit.
VýbojkyVýbojky

Pak jsme jeli k hasičům do skladu podívat se, jestli něco nechceme. Chtěli jsme Reginu a Sitno a pak tam navíc někdo přivezl na kolečku Oravu 132. Nakonec jsme ještě nafasovali úplně nový tlampač Tesla.

RadostovPan řidičRadostovForman

Pak se jelo ještě jednou do Hvozdnice, kde jsme našli pěkného Avexa I. V Barčově potom byla ještě Color 430, vevnitř jako nová a s plombou, bohužel obrazovka už nic moc. Úlovků bylo nakonec docela hodně a samých fešných, a to to ze začátku vypadalo, že pořádně nic nebude.

Úlovky ze soboty

Odpoledne se ještě jelo do Hradce pro hudební skříň, která byla popsána jen coby hrozně velký krám. Vyklubalo se z toho gramorádio Supraphon LE650. A byt byl fešný, jako by se tam zastavil čas v 60. letech. Gramorádio bohužel moc nejevilo ochotu ke spolupráci, byly tam zaoxidované přepínače. Celkově to vevnitř působí trochu zbastleným dojmem, jako by to dělali na koleni. Gramofon "hadí hlava" s původní přenoskou byl ale jak nový i s gumou a jel pěkně, tak aspoň že tak.
Slabinou konstrukce je gramofon umístěný přímo nad ozvučnicí s reproduktory. Při vyšší hlasitosti vznikne vazba a gramorádio se krásně rozhouká.

Supraphon LE650

Potom se dávalo zkoušení úlovků z tohoto dne. Avex celkem i jel, akorát byla tradičně zatuhlá mechanika. Regina, Sitno i Spoleto taky docela jely, v Sitnu byla obrazovka jako nová, naopak v Regině už úplně v řiti. Ve Spoletu byla samozřejmě nefunkční jednotka předvolby KTJ. Orava 132 naběhla, ale byl tam nějak doprasený obrazový zesilovač, tak obrazovka jen jasila a šel jen zvuk. Obrazovka v Lotosu svítila jak žárovka, z Azurita byla celkem slušná, ale bohužel si po pár minutách prskla, nasála vzduch, odpálila obrazový zesilovač ve zkoušedle a konec.
Večer jsme si rožli Jeníkovu sbírku pouličních lamp, čuměli na ně a relaxovali po náročném dni. Plánovanou renovaci Lotosa jsme nakonec nedali, protože bylo ukrutné vedro a nikomu se nechtělo už nic dělat.

V neděli jsme vyrazili na dalekou cestu do Zábřeha k Tomášovi Bílému, který pro nás měl nachystané nějaké krámy. Když jsme přijeli, tak oznámil, že bychom se mohli mrknout ještě do jedné dědiny poblíž, kde prý jsou u nějakého dědy na půdě zajímavé věci. Protože jsme ale měli z Formana vyhozené sedačky, tak jel jen on s Jeníkem a já jsem na ně čekal. Vrátili se po hodině s autem naloženým až po střechu. Přivezli krásnou Oravu 226, Color 416, bednu od Karoliny, gramorádio Capella přelakované šílenou zelenou barvou (asi jako je na pozadí těchto stránek), velkou plastovku a nějaké gramofony a další drobnosti. Chtěli jsme z toho jen Oravu, krabici a gramofony, zbytek si Tomáš nechal na zlikvidování. Když se k tomu ale přidalo to, co jsme měli už nachystané, byl výsledkem solidně zaplněný Forman. Do mohelnického kopce se jelo pěkně na trojku, rychlost pomalu, ale jistě klesala a naopak teplota motoru rostla. Forman to ale dal, protože je to přece pořádná kára. Akorát okolojedoucí trochu nechápali, a tak dávali čumění.

ZábřehZábřehZábřehZábřeh

Po příjezdu následovalo třídění a uklízení navezených krámů, ale bylo samozřejmě nezbytné se ještě vyfotit s dnešním výřadem. To všechno se prosím vešlo do jediného auta.

Výřad

Na zkoušení už nebyl moc čas, ale Junosť R603 jela pěkně, zato Šilelis ani barevná Elektronika nejely vůbec. Tranďáky většinou jely, překvapilo hlavně přenosné tranzistorové rádio Nordmende asi z 60. let se západní normou VKV, které jelo nádherně.
Pak jsme to všechno uklidili, Jeníkovi se zase trochu naplnil sklad krámy, které určitě ostatní teletýmáci budou hrozně chtít.

SkladSklad

Další na řadě bylo zkoušení analogového satelitu. Poslední analogové vysílání ze satelitu Astra totiž 30. 4. skončilo. Pokusili jsme se jej zachytit na nějaký starý satelitní přijímač a parabolu od digitálního satelitu, ale bohužel s tím nikdo z nás neuměl a asi jsme tu parabolu neměli dobře nasměrovanou, tak jsme nechytli nic. Za zkoušku to ale stálo.
Pak už jsem musel jet domů, tak mě Jeník hodil do Nového Bydžova na vlak. Ještě jsme si omrkli tamní fešné nádraží a pak už přijela Hydra a já jsem zahájil čtyřhodinový přesun domů. Byla to ale parádní navážecí akce, zážitků hromada, a tak se těším na Barčov zase někdy příště.