Crosley 718

Crosley Radio Corp., USA, 1938

Radiopřijímač - šestiobvodový superhet pro příjem v pásmech DV, SV, KV 16,4 - 52,6 m a pro reprodukci z gramofonu, osazený elektronkami 6J8G, 6U7G, 6P5G, 6F5G, 6V6G, 6U5 a 5Y3G, pro napájení ze střídavé sítě. Pět mechanických předvoleb, fysiologická regulace hlasitosti, elektronový indikátor vyladění, kulatý buzený reproduktor. Dřevěná skříň s mosaznou mřížkou před reproduktorem, skleněná stupnice, plastové knoflíky. Zadní stěnou rádio není vybaveno, jen jakýmsi rámečkem.

Rádio je v exportní verzi pro Evropu s napájením 220 V a dlouhými vlnami, které americká verze neměla. I skříň je úplně jiná. Na stupnici jsou jména evropských vysílačů.

Rádio jsem dostal v létě 2021 od Jirky Hájka jako dar k narozeninám, když jsem se předtím prokecl, že mi ve sbírce chybí rádio s "třicítkovými" lampami. Rádio už bylo zrenovované, skříň je opravená a opatřená novým lakem. I elektricky bylo rádio zprovozněno. Kromě koncové elektronky, usměrňovačky a magioka jsou elektronky původní z výroby. Osazené magioko je ruské a svítí jako žárovka, ostatní dvě lampy jsou italské. Rádio jsem hned vyzkoušel a hrálo, ale po pár minutách provozu začalo zkreslovat. Zjistil jsem poměrně kuriózní příčinu - elektronka nf předzesilovače po zahřátí nasazovala silnou mřížkovou emisi. Zkoušel jsem ji trápit průtokem velkého proudu skrz mřížku i připojením vysokého napětí v závěrném směru mezi mřížku a katodu, ale bez účinku. Náhradní elektronku jsem neměl a navíc ta vadná je původní z výroby. Podle oka se mi zdálo, že teplota katody je dost vysoká. Zkusil jsem jí tedy do žhavení doplnit odpor 10 ohm, barva katody už odpovídala běžným zvyklostem a mřížková emise vymizela. Elektronku se tedy povedlo zachránit a rádio je plně funkční. Systém předvoleb je oproti soudobým evropským rádiím geniálně jednoduchý a přitom perfektně funkční. Ke každému tlačítku přísluší šroub, který po stlačení působí na otočný ladicí mechanismus. Stlačením se tak rádio přeladí na žádanou stanici a po uvolnění tlačítka je ladění zase volné a může se ladit ručně.