Tesla Klasik

TESLA n. p., 1947/48

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, 2x KV a pro reprodukci z gramofonu osazený elektronkami ECH21, 2x EF22, EBL21, EM11, AZ11, pro napájení ze střídavé sítě. Dvojitý vstupní obvod na DV a SV (trojitý ladicí kondenzátor), proměnná šířka pásma kombinovaná s tónovým rejstříkem, fysiologická regulace hlasitosti s dvojitým potenciometrem, nf stupeň se zpětnou vazbou, elektronový indikátor vyladění, konektor pro další reproduktor o nízké impedanci - může hrát současně s vnitřním reproduktorem nebo samostatně. Kulatý dynamický reproduktor, dřevěná skříň, skleněná stupnice, papírová zadní a spodní stěna, spodní plechový stínicí kryt.

Tento radiopřijímač je jedním z prvních výrobků nově vzniklého n. p. Tesla. Konstrukce je převzatá od firem, ze kterých Tesla vznikla. Šasi spolu se síťovým transformátorem apod. připomíná výrobky Telefunken, jsou použity nové loktalové elektronky od firmy Philips. Celková koncepce připomíná Telegrafiu Liberátor, která je i vzhledově podobná. Jinak v konstrukci najdeme prvky typické pro předválečné přijímače, jako třeba skupinový krabicový kondenzátor nebo filtrační tlumivku ve zdroji. Rádio se vyrábělo v několika továrnách nově vzniklého n. p. Tesla. Šasi bylo dále použito v přijímači Kongres, který se odlišuje novou oblou skříní.

Rádio jsem získal v létě 2014 od Dana Platila. Bylo v dobrém stavu, šasi jako nové, původní šňůra, skříň by byla taky pěkná, bohužel ji někdo polil, takže je částečně zničený lak. Dan se už pustil do opravy. Vyměnil několik svitků a opravil diletantské zásahy ve zdrojové části. Rádio tedy bylo možno zapnout do sítě, nicméně nehrálo, vf část byla mrtvá. Chvilku po zapnutí se navíc prorazila jedna sekce sdruženého kondenzátoru. Ve vf a mf části jsem vyměnil všechny slídové kondenzátory v pertinaxovém pouzdru, jejichž stříbrná vrstva byla zčernalá. Pak jsem rádio na všech rozsazích sladil a nyní má vynikající citlivost a podle zvolené šířky pásma i selektivitu. Tento přijímač má také velice slušný přednes, což je dáno propracovanou nf částí a kvalitním reproduktorem, který je přitom docela malý. Rádio celkově působí velice kvalitně a solidně, dobře se opravuje a má vkusný vzhled. Měl jsem jej nějakou dobu v běžném provozu na koleji.

Rádio jsem kvůli nedostatku místa dal Slávkovi.