Tesla ANP483 KM350

TESLA n. p., 1985/87

Tento přístroj již není součástí mé sbírky.

Přenosný radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmu VKV CCIR a OIRT, SV a DV, osazený polovodiči. Přijem stereofonního vysílání, přepínač pro rozšíření stereobáze. Teleskopická a feritová anténa. Plynulá a skoková tónová clona. Dva eliptické reproduktory. Napájení ze střídavé sítě nebo šesti baterií R14. Stereofonní magnetofon systému Compact Cassette. Cueing, automatická regulace záznamové úrovně, přepínatelný mazací oscilátor pro potlačení rušení při nahrávání z AM pásem, dva elektretové mikrofony. Speciální konektor pro různé zdroje signálu. LED jako indikace síly signálu, stereo příjmu a slabých baterií. Plastová skříň v různých barvách, oválné reproduktory.

Tento přístroj se designově i funkčně vcelku povedl a je možné na něj poměrně často narazit v běžném provozu ještě dnes. Člověk by na první pohled tipoval spíš něco západního nebo asijského než Teslu. Přednes odpovídá rozměrům. Madlo je bohužel poddimenzované a většinou je utržené.

Rádio jsem ulovil v roce 2012 na sběrném dni. Skříň je zažloutlá, feritka přelomená, magnetofon zatuhlý a madlo urvané, ale jinak funguje. Asi je důkladně uleželý na nějaké půdě nebo v kůlně. Zatím jenom zběžně vyčištěno, čeká na důkladnější renovaci.

V roce 2012 jsem rádio přenechal Radimovi.

V roce 2015 jsem opravoval Slávkovi jeho kus. Jedná se o černé provedení, podle mě elegantnější než bílé. Problém byl s citlivostí VKV a tuhým chodem kazetové mechaniky, která ale byla jinak funkční. Závada spočívala ve vadném filtru 10,7 MHz, mechaniku stačilo promazat a seřídit její rychlost. Rádio je nyní plně funkční, citlivost je dobrá, i kazety přehrává bez problému. Je zachovalé, jen chybí prutová anténa. Fotky tohoto kusu začínají na druhém řádku.

Tesla KM350Tesla KM350Tesla KM350Tesla KM350