Víkend v listopadu 2012

V albu uživatele takatiki na Rajčeti jsme s Vaškem Jacyszynem objevili fotky přádelny v Krásné u Aše. Rozhodli jsme se proto, že se na místo vypravíme a opuštěnou továrnu si prohlédneme.

O jednom víkendu jsme se tedy vypravili na cestu do severních Čech. Po příjezdu na místo jsme bohužel zjistili, že přádelna už z větší části nestojí, pozemek je oplocen a něco se na něm staví. Zůstala jen kotelna s komínem a správní budova. Na jednu stranu je dobře, že se i v tomto zapomenutém kraji buduje něco nového, nicméně zmizel další kousek naší průmyslové historie. Navíc náš daleký výlet byl trochu zbytečný. Cestou jsme alespoň objevili málo běžný typ pouliční lampy a romské ghetto na konci světa.

Po obědě v Aši jsme se vydali na cestu zpět. Chtěli jsme se zastavit v pensionu Nimrod a Vašek chtěl ještě prohlédnout nějaké ruiny, co byly vidět z hlavní cesty, když jsme jeli do Aše.
Z ruin se vyklubal rozsáhlý vojenský objekt, střelnice Dolní Žandov, opuštěný celkem nedávno - domek správce měl plastová okna a zrekonstruovaný interiér a v areálu byly nové lampy, tedy jejich trosky. Vše cenné už samozřejmě zmizelo nebo bylo alespoň zničeno a v areálu začala růst černá skládka. Zachránili jsme pár dílů na Favorita, co tam někdo vyvezl.

Pak jsme pokračovali do Nimrodu. Ten je zchátralý čím dál více, zde zmizelo i to, co žádnou cenu nemělo, ale šlo alespoň ukrást. Dorazili jsme k němu už za stmívání, byl opar a už tak hororový vzhled bývalého penzionu dostal ještě zajímavější nádech.

Zpátky jsme dorazili už za hluboké tmy. Fako zvládlo výlet na jedničku, přestože to byla jeho první pořádná jízda od Vaškova odjezdu do Austrálie.

Kvalitu fotek omluvte, je to z mobilu.


Zajímavé svítidlo


OSP Litoměřice, typ VS250


Color 469 už si nezahraje.


Cigánské ghetto


Brána přádelny


Kotelna


Zbytky areálu


V restauraci.


Dolní Žandov.


Věž velení.


Zbytek lampyVjezd do areálu


Domek správceDomek správceNimrod