Supraphon LE680

TESLA Litovel n. p., 1962/64

Gramorádio není součástí mé sbírky. Opravoval jsem jej někomu jinému v únoru 2013.

Skříňové gramorádio - superhet pro příjem v pásmech VKV OIRT, SV, DV, KV a pro reprodukci z magnetofonu nebo vestavěného gramofonu osazený elektronkami ECC85, ECH81, EBF89, EABC80, EL84, EM84 pro napájení ze střídavé sítě. Samostatné ladění VKV a ostatních pásem jediným knoflíkem s přepínáním odvozeným od tlačítkové soupravy, tónové rejstříky s korekcemi, fysiologická regulace hlasitosti, obvod pro potlačení šumu na VKV, přípojka pro magnetofon a další reproduktor, anténa vypínatelná otočná feritová s ukazatelem se světelnou indikací, přípojka pro venkovní drátovou anténu a uzemnění a pro VKV dipól 300 ohm. Tři reproduktory, středový o průměru 200 mm a dva výškové o průměru 100 mm, výhybka tvořená kondenzátorem. Čtyřrychlostní gramofon H21 s krystalovou přenoskou a dvěma chvějkami pro standardní a LP desky, automatické vypínání na konci desky. Uzamykatelný prostor pro odkládání desek. Skleněná stupnice, dřevěná skříň.

Při opravě rádia jsem postupoval obvyklým způsobem. První komplikací byl zatuhlý ladicí kondenzátor pro AM pásma. Bylo to jednak kvůli příliš utaženému hrotovému ložisku, což bylo nejspíš už z továrny a způsobilo to částečné očesání plastového ozubeného převodu, a krom toho bylo i zatuhlé mazivo na hřídelce plastového bubnu, který se díky tomu ani nehnul.
Pod síťovým trafem byly stopy vyteklého vosku, na trafu byla načnutá tepelná pojistka a ukázalo se, že koncová elektronka je vadná, nasazovala mřížkový proud. Příčinou byl nepochybně vazební svitek, se kterým bylo rádio delší dobu provozováno, až lampa odešla. Je štěstí, že síťové trafo, které je poměrně poddimenzováno, při takovém přetížení nevzplanulo.
Potom už rádio hrálo, ale příšerně chrastil potenciometr hlasitosti. Stačilo do něj kápnout parafinový olej. Taky nefungovaly tónové rejstříky a korekce, příčina byla jednak v úplně zoxidovaných přepínačích a taky v potenciometrech, které neměly vůbec kontakt. Ani potom ale tónové korekce nefungovaly příliš přesvědčivě, potenciometr hloubek je nedokáže pořádně zdůraznit, což je u tak rozměrného přístroje docela škoda. Tónové rejstříky mě celkem zklamaly, vliv na zvuk je minimální, ale aspoň to vypadá na přístroji efektně.
Další problém byl s dlouhými vlnami, kde byly stanice úplně mimo stupnici. Příčinou byly padingové kondenzátory v oscilátoru. Ty jsou zde slídové s pertinaxovým pouzdrem a zřejmě ztratily kapacitu, to se u tohoto typu občas stává, zejména když je rádio vystaveno agresivnímu ovzduší, třeba když se na vsi topí uhlím. Po výměně padingů chodí všechny AM rozsahy jako z praku, ještě jsem rádio sladil a potom to přijímalo opravdu pěkně. Pouze jedna věc mě zarazila. Kdyby tento typ šasi nebyl tak běžný a známý, měl bych obavy o spolehlivost síťového transformátoru. Ten je na výkon asi 50 W, který musí dodat, dost malý a hodně se zahřívá, až se začíná tavit impregnační vosk. Nechtěl bych vidět, co s trafem udělá přetížení, třeba když se to někdo pokusí zapnout bez kontroly.
Zajímavostí je, že rozsah dlouhých vln je zařazen tehdy, když není stlačené žádné tlačítko. Tlačítko označené jako DV je slepé, jen vyřadí aretaci ostatních tlačítek. Následkem toho se při vypínání přístroje po stisknutí tlačítka VYP na chvíli rozezní dlouhé vlny, než se vybije filtrační kondenzátor. Pokud jsme předtím měli zařazen jiný rozsah, na kterém jsme přijímali nějakou slabou stanici, tak potom dlouhé vlny docela slušně zařvou.

FM část fungovala tak, jak to odpovídá ostatním rádiím s OIRT rozsahem. Pídil jsem se po možnosti přeladění na CCIR. Našel jsem návod z časopisu Hudba a zvuk, který je dost jednoduchý a prý osvědčený, tak jsem podle něj postupoval. Výsledek se ale nedostavil. VKV část úplně oněměla, oscilátor byl mimo rozsah. Těžko říct čím to, kontroloval jsem všechno. Tak jsem zapojení oscilátoru vrátil zase zpátky, jen vstup jsem nechal upravený, citlivost rádia tím výrazně vzrostla a i na kus drátu se dá naladit dost stanic. Samozřejmě jen ze spodní části CCIR pásma.

Gramofon byl zcela v pořádku. V přenosce byly zohýbané plíšky nesoucí hroty, dal jsem to dohromady, hroty i přenoska jsou jinak v pořádku a hrajou výborně.

Po kompletaci přístroj funguje docela slušně a doufám, že majiteli bude dělat jen radost. Fotky kompletního přístroje časem dodám.