Vernisáž v muzeu PRE v červenci 2014

Dne 16. 7. 2014 proběhla v muzeu Pražské energetiky v Holešovicích vernisáž výstavy historických telefonů, kterou sestavil pan Langer. O vernisáži jsem se dozvěděl v návštěvní knize na stránkách HRČS a to díky Václavovi Balkovi. V muzeu jsme se sešli v celkem skrovném počtu, ale na druhou stranu díky tomu mezi účastníky vznikla přátelská atmosféra.

V muzeu je budována expozice týkající se elektrotechniky, a to od domácích spotřebičů přes telekomunikační techniku až po prvky distribuční sítě. Naše prohlídka se začala v místnosti, kde byl k vidění průřez celým oborem. Nacházely se zde zejména přenosné radiostanice, světelné zdroje včetně velmi starých žárovek a různé součásti VN rozvodné soustavy, z nichž některé pocházely z rozvodny Praha-Jih, kterou bylo možno vidět ve filmu Obecná škola. Tato rozvodna dnes už neexistuje.

Pak jsme se přesunuli do místnosti s domácími spotřebiči. Zatím tam toho moc k vidění nebylo, převažovala bílá technika, z elektroniky jen pár kusů. Vystavených věcí bude údajně přibývat.

Vedle místnosti s domácí technikou je vystavena část rozvodny 110 kV. Můžeme zde vidět jak součásti velína, tak samotné výkonové prvky, uložené v atmosféře fluoridu sírového. Některé prvky bylo možno vidět i v řezu. Oknem bylo vidět i do sousedící rozvodny, která je v provozu.

Po prohlídce této části muzea jsme se přesunuli k samotné výstavě telefonů. Každý exponát byl doprovozen odborným výkladem o jeho historii. K vidění bylo vše možné, od prvních telefonů z dob mocnářství až po současnou techniku. Žádný dotaz nezůstal nezodpovězen. Krom toho se ve stejné místnosti nacházela sbírka elektroměrů, různých pracovních pomůcek elektrikářů a také kuriózní vitrína věnovaná černým odběrům, páchaným pěstiteli marihuany.

Bylo vidět, že pan Langer si dal se sestavením výstavy velkou práci a že perfektně rozumí tomu, co vystavuje. Věřím, že muzeum bude lákat mnoho návštěvníků. Vernisáž jsme završili diskuzí v nedalekém restauračním zařízení.