Tesla NC440

Tesla Litovel, n. p., 1973/80

Gramofon pro přehrávání dlouhohrajících desek rychlostí 33 1/3 a 45 ot./min. Magnetodynamická přenoska, elektronicky řízený motorek s regulací otáček, stroboskop. Napájení ze střídavé sítě. Samostatné šasi bylo označeno jako Tesla HC44.

Gramofon se vyráběl ve dvou provedeních. Starší kusy mají třífázový motorek s elektronickou komutací a regulací dle československého patentu. Napětí indukované kotvou ve statoru, které je závislé na otáčkách, se usměrňuje a úměrně jeho velikosti se tlumí vysokofrekvenční budicí napětí pro komutaci. Komutace je řízena pomocnými transformátorky, které detekují pozici rotoru, který je tvořen permanentním magnetem, a podle jeho pozice vždy jeden transformátor přenáší vysokofrekvenční napětí, které se usměrňuje a otevírá příslušný koncový tranzistor. Výhodou tohoto systému by měly být nulové vibrace motorku, nevýhodou oproti novější verzi byla zřejmě vyšší cena. Novější provedení je osazeno krokovým motorkem, který pracuje jako dvoufázový synchronní a je řízen posuvným registrem buzeným astabilním klopným obvodem. Starší přístroje mají stříbrný panel, novější jsou černé (nevím ale, jestli je provedení panelu nějak svázáno s typem pohonu).

Jeden kus staršího provedení jsem dostal na opravu v létě 2022. Byl funkční, kromě opravy ulomené zdvihací páčky přenosky jej stačilo vyčistit a seřídit. Po špatných zkušenostech z jiných oprav jsem vyměnil všechny malé elyty za kvalitní moderní, ale původní ještě fungovaly. Původní vložku přenosky jsem nahradil za moderní. Oba talíře byly v perfektním stavu, u novějších litovelských výrobků bývají většinou rozpadlé. Gramofon se odměnil bezvadnou funkcí, stabilizace otáček je velice účinná, do reprodukce, na rozdíl od gramofonů se síťovým motorem, neproniká brum.

V roce 2021 jsem opravoval přístroj Lenco L75/200, což není nic jiného než šasi Tesla HC44 novějšího provedení, upravené pro švýcarskou firmu Lenco. Vedle jiného raménka a potisku se úpravy dotkly výstupní šňůry, která je vybavena konektory Cinch, a kvalitnější součástkové základny v elektronice. Přístroj byl osazen v podomácku zhotovené skříni. Také tento gramofon po vyčištění a seřízení bez problému fungoval. Výhodou života v Olomouci je, že se zde vlivem blízkosti Tesly Litovel vyskytují podobné přístroje ve větším množství než jinde.


Lenco L75/200: