Tesla NC500

TESLA n. p. Litovel, 1986/90 (v pozměněné podobě dodnes).

Sterofonní gramofon pro přehrávání dlouhohrajících desek rychlostmi 33 1/3 a 45 ot/min, pro dynamickou přenosku. Synchronní nízkootáčkový motorek, litý talíř, raménko s antiskatingem, plynulou regulací přítlaku a ručním zvedáčkem, bez koncového vypínání. Rychlosti se přepínají ručním přehozením řemínku na řemeničce motorku.

Ačkoliv tento přístroj působí na první pohled velice jednoduše až primitivně, jedná se o jeden z nejlepších gramofonů, jaký kdy Tesla vyrobila. Klíčem úspěchu je asi právě jednoduchost, a přitom preciznost provedení. Lze jej provozovat i s velmi kvalitními přenoskami s malým přítlakem. Přístroj se v Litovli vyrábí dodnes pod označením Pro-Ject Essential. Jeho cena je velmi příznivá, zejména když ji srovnáme s "historickými přístroji" zn. Hyundai a podobnými hrůzami, jimiž je dnešní trh zaplaven a které se prodávají za příšerné peníze, když vezmeme v úvahu užitné vlastnosti.

Gramofon jsem dostal na Vánoce 2010 i s hromadou desek. Byl osazen přenoskou VM2101, která byla zcela v pořádku, a navíc jsem dostal tutéž přenosku ještě jednu, úplně novou. Protože ale gramofon používám docela často, přehrávané desky nejsou vždycky v top stavu a já nejsem vždy úplně opatrný, osadil jsem raději místo již poměrně vzácné teslácké přenosky novou přenosku Ortofon OM5E. Gramofon s ní podává výborné výsledky. Mám jej připojený k zesilovači TW600CD.
Talíř byl ale poměrně dost zvlněný, což je u těchto přístrojů obvyklá závada. Slitina, ze které je talíř vyroben, se časem začne rozpadat. Naštěstí jsem od pana Chluda získal jiný talíř, který je úplně v pořádku. Po funkční stránce je tak gramofon jako nový, dřevěné šasi je ale bohužel poznamenané dobovým nálepkovým tuningem, který jsem odstranil. V díře uprostřed byla osazena LEDka indikující provoz (byla připojena přes srážecí odpor přímo na síť, přežila!). Vzhledovou renovaci přístroje zatím nemám dokončenou.

Tesla NC500Tesla NC500