Tesla NZC420

Tesla n. p. Litovel, 1976/82

Stereofonní gramofon se zabudovaným zesilovačem. Gramofon HC42 určený pro magnetodynamickou přenosku, s řemínkovým náhonem, pohonem synchronním motorkem, jemnou regulací přítlaku a antiskatingu a vypínatelným koncovým automatickým zvednutím přenosky. Zesilovač o výkonu 2x 15 W sinusově do 4 ohm osazený křemíkovými tranzistory. Vstup pro dynamickou a krystalovou přenosku, radiopřijímač a magnetofon, přípojka pro kvadrofonní adaptér, výstup na sluchátka, tónové korekce, šumový a hlukový filtr. Napájení ze střídavé sítě, dřevěná skříň, plechové panely, plastový kryt. Přístroj se prodával bez reprobeden.

Během výroby se měnil design přístroje. Mnou opravovaný přístroj je staršího provedení, které má hliníkové knoflíky a ozdobné kroužky v gumě na talíři a bíle lakované bočnice. Pozdější provedení má plastové knoflíky, nemá ozdoby na talíři a bočnice mají čirý lak. Dále byl vyráběn gramofon NZC421 vybavený "modernějšími" tahovými potenciometry a později také NZC431, který se kromě novějšího šasi HC43 od NZC420 nijak neliší.

Zesilovač tohoto gramofonu obsahuje několik konstrukčních pastí. Především je problém s nastavením klidového proudu koncového stupně. Pokud trimr nemá dobrý kontakt a chrastí, proud uletí na maximum. To nastane i v případě, že trimru upadne jezdec, což tyto trimry s oblibou dělají. Nastavení správného proudu je navíc velmi ostré, je vhodné trimr vyměnit za menší hodnotu. Klidový proud se musí seřizovat až po delší době chodu s uzavřenou skříní, kdy se celý zesilovač rovnoměrně prohřeje. Pokud proud nastavíme u studeného zesilovače, po smontování a zahřátí proud uletí na cca desetinásobek. Dále se v předzesilovači nacházejí trimry na nastavení pracovního bodu tranzistorů v korekcích. Jejich účel jsem vůbec nepochopil, nevím, proč zcela obyčejné zapojení jednostupňového tranzistorového zesilovače nemá obvyklou stabilizaci emitorovým rezistorem. Předřadný rezistor pro Zenerovu diodu ve zdroji je zbytečně malý a dioda topí, stačí dát odpor dvakrát větší.

Před Vánocemi 2018 jsem dostal zadání sehnat a opravit přiměřeně kvalitní gramofon. Zakoupil jsem tedy tento NZC420. Přístroj byl údajně funkční, jen chyběla přenoska a bočnice někdo natřel barvou. Po vyčištění, mechanickém rozchození, výměně papírových svitků za fóliové, několika vadných elytů včetně hlavního filtračního, jednoho rozpadlého trimru a instalaci přenosky Audio-technica AT91 jsem zjistil, že jeden kanál nehraje. Příčinou byl přerušený budicí tranzistor v koncovém stupni. Dále pak jeden kanál náhodně vysazoval, příčinou byl upadlý drát na desce předzesilovače. Také bylo nutno dosti pracně vyčistit gumu talíře. Řemínek byl zpuchřelý, tak jsem jej pro jistotu taky vyměnil. Gramofon mě příjemně překvapil slušným zvukem, přenoska AT91 je na svou cenu opravdu velmi dobrá. Do reprodukce trochu proniká síťový brum mechanickou vazbou přes desku, to je daň za špatně odhlučněný motorek a přítomnost síťového trafa pro zesilovač.