Interní zesilovač pro PC

Stereofonní zesilovač s obvodem TDA2004 určený pro vestavbu do 5,25" pozice skříně PC. Napájení 12 V, výkon cca 2x 3 W do 4 ohm.

Motivem ke stavbě tohoto zesilovače byl odpudivý vzhled a nepříliš dobrý zvuk čínských plastových bedniček Genius, které jsem k počítači používal. Na stole jsem měl reprobedny ARS815, tak se nabízelo je použít s nějakým zesilovačem. Mít na stole další skříňku se mi moc nelíbilo, tak jsem se rozhodl pro vestavbu zesilovače přímo do počítače.

Jedná se o obvod TDA2004 v katalogovém zapojení. Signál se bere z interní zvukové karty na základní desce, která má vyvedené výstupy na piny pro připojení předního audio panelu. Napájení pak ze zdroje počítače. V přívodu napájení je zařazena tlumivka cca 100 závitů na feritovém jádru, za kterou je zařazen eletrolyt 4700 uF. To má za úkol oddělit jednak zesilovač od rušení ze zdroje a jednak počítač od proudových nárazů ze zesilovače.
Zesilovač je umístěn v krabičce od CD mechaniky, o jejíž stěnu se zároveň chladí. Chlazení by jistě nebylo dostatečné při vybuzení na max. výkon, zde se spoléhám na tepelnou ochranu zabudovanou v obvodu. Při běžném provozu však velkou hlasitost nepoužívám a obvod je jen vlažný.
Čelní panel je vyroben z desky z bílého PVC. Kromě potenciometru hlasitosti a konektorů pro reproduktory se na něm nachází také DIN konektor se stereo vstupem a výstupem. Je možné přes něj k počítači připojit další zesilovač nebo naopak počítač připojit třeba ke gramofonu.

Zesilovač pracuje bezvadně, jen do něj trochu proniká rušení ze sběrnic kvůli vysoké vstupní citlivosti integrovaného obvodu. Až to budu mít vyřešené, tak zveřejním schéma.

PC Zes