PSV metr a matcher pro CB

Motivem ke stavbě tohoto zařízení byla CB vysílačka, kterou jsem dostal zapůjčenou od kamaráda. Protože se mi nechtělo kupovat jen tak na vyzkoušení plnohodnotnou CB anténu, rozhodl jsem se, že CB připojím ke své anténě typu long wire (asi 35 m šikmo). Pro připojení k takové anténě je však nezbytné vybavit CB matcherem, který zajistí impedanční přizpůsobení 50 ohm výstupu CB k impedanci antény. Aby bylo matcher podle čeho naladit, je nutné mít i PSV metr.

Návod na stavbu obojího jsem získal ze stránek http://www.volny.cz/cb16/psv.htm. Konstrukci jsem převzal prakticky beze změn. Konektory PSV metru jsou upevněny do stěny krabičky, zevnitř je na nich přímo připájen plošný spoj. Celek je zakryt stíněním z pocínovaného plechu. Je vyveden pouze stíněný kabel k přepínači a měřidlu, umístěnému na čelním panelu. Měřidlo pochází z magnetofonu TESLA.

Matcher je tvořen několika závity silného elektroinstalačního měděného drátu. Ladicí kondenzátory jsou použity duální z radiopřijímače Tesla Soprán, obě sekce jsou vždy spojeny paralelně, přívod k nim je opět proveden silným drátem. Tento typ kondenzátoru vyhovuje pro výkon cca do 20 W. Cívka je připájena přímo na konektory, jejich kostra je navíc pro lepší vodivost spojena silným drátem.

Obě tato zařízení jsou velmi jednoduchá a prostorově nenáročná. Rozhodl jsem se je vestavět do společné skříňky od PC zdroje. I tak v ní zůstalo plno nevyužitého místa. Měřidlo je umístěno tam, kde byl původně síťový konektor, v závitech pro jeho šroubky jsou utaženy distanční podložky původně určené pod PC základní desku. K nim je měřidlo upevněno.
Potenciometr a přepínač je přitažen přímo k panelu, ladicí kondenzátory jsou pak umístěny v takové vzdálenosti od panelu, aby se mezi ně a panel právě vešly ovládací knoflíky, pocházející z televizorů Tesla Color. Knoflíky tak pevně drží a nejde je zvenčí vytrhnout. Bohužel jsou ale dost malé, pro přesné nastavení matcheru by to chtělo větší.
Panel je zhotoven z plexiskla. Popisky jsou tvořeny papírovými štítky, které jsou z vnitřní strany panelu přilepeny čirou lepicí páskou. Celý panel je pak natřen černou barvou, jen pro měřicí přístroj PSV metru je v barvě průhledné okénko, zhotovené opět pomocí lepicí pásky. Vypadá to celkem dobře. Celá skříň je pak natřena stejným lakem. Zadní panel je překryt tuhou plastovou folií, na kterou jsou nalepeny štítky s popisky.

Zařízení pracuje dobře a svou funkci plní na 100 %, dlouhou drátovou anténu s ním jde dobře vyladit. Bohužel ale provoz na CB je dnes už minimální, a tak většinou slyším jen ruské stanice, které sem doputovaly odraženou vlnou. Krom toho bojuju s velmi silným rušením, které se u nás v baráku čas od času objeví a celé pásmo prakticky vymaže. CB mě tedy trochu zklamalo, protože jsem se těšil, jak si s dalšími cimbálisty po večerech pokecám.

PSV metrPSV metrPSV metr