REL Electrum Brno, 1939/40
Šasi přijímače není původní.
Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, KV 15-45m a 45-90m a pro reprodukci z gramofonu osazený elektronkami ECH3, EF9, EF6, EBL1, EM11, AZ1, pro napájení ze střídavé sítě 220 V. Dva vstupní laděné obvody s proudovou vazbou na DV a SV, indikace zvoleného rozsahu žárovkami, zpožděné AVC, elektronový indikátor vyladění, koncový stupeň se zpětnou vazbou spojenou s tónovou clonou, fysiologická regulace hlasitosti, dynamický buzený reproduktor, přípojka pro další reproduktor o nízké impedanci. Skleněná stupnice, dřevěná skříň, papírová zadní stěna. Zajímavostí je mezifrekvence o dlouhovlnném kmitočtu 103 kHz. Tónová clona jednak přidává vysoké kmitočty do záporné zpětné vazby, jednak se přes kondenzátor zesiluje blokování anody nf předzesilovače.
Rádio jsem pořídil na inzerát od člověka z Frýdlantu nad Ostravicí, který jej našel na půdě svého domu. Už z fotek bylo jasné, že v rádiu není původní šasi, neboť originální REL má na čelní stěně jen dva knoflíky. Celé šasi je úplně jiné než originál a je nejspíš postavené amatérsky, i když velmi pečlivě a vzhledně. Jsou v něm použity rudé elektronky a původní mezifrekvenční cívky, ladicí kondenzátor je REL, ale z jiného typu, sestava stupnice a ladicího ukazatele je původní. Ostatní součástky jsou převážně z produkce n. p. TESLA zhruba ze začátku 60. let. Spoje jsou vedeny pravoúhle, součástky jsou pěkně urovnány. V továrně by si možná nedali tak záležet. Není mi jasné, proč se někdo do tak razantní přestavby pouštěl a jaktože na skříni chybí otvor pro přepínač spořiče proudu.
Měl jsem obavy, že rádio ani nikdy nehrálo, protože se jej jeho tvůrci třeba nepodařilo sladit. Stav všech dílů by tomu odpovídal, byly jak nové, žárovky dobré a nezatmavlé, žádný nachytaný prach kolem horkých součástek. První filtrační kondenzátor, na kterém může být napětí až 500 V, se mi nepovedlo naformovat. Jednalo se o výrobek Tesla ze 40. let. Nahradil jsem jej tedy novějším typem. Bylo nutno vyměnit vazební, dva blokovací a dva odrušovací svitky na síťovém trafu. Potenciometr hlasitosti měl upadlý vývod, rozsypal se mosazný nýtek. Podařilo se mi vývod ke zbytku nýtku připájet.
VF část fungovala, ale stanice byly hodně ujeté proti stupnici, hrály na dvou místech stupnice atd., tak jsem rádio sladil. Po sladění mě překvapilo výbornou citlivostí zejména na DV. Krátkovlnné rozsahy se mi sladit nepodařilo, nesedí stupnice ani souběh a na nejvyšším rozsahu kmitá oscilátor dost slabě. Elektronky byly dobré, magické oko krásně svítí. Přednes je díky velkému buzenému reproduktoru, rozměrné skříni a zpětné vazbě vynikající, rádio mohutně basuje. Skříň je v perfektním stavu až na spodní lištu, ze které se loupe seschlá dýha.
Zajímavostí je nálepka prodejce na zadní stěně "RADIO BUDOUCNOST-PRODUKTIVITA MOR. OSTRAVA".