Riga 103

Rižský radiozávod, SSSR, od 1968

Přenosný radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmu VKV OIRT, SV, DV, KV 25-32 m, 40-53 m a 52-76 m a pro reprodukci z gramofonu osazený germaniovými tranzistory, pro napájení z 8 ks článků R20 nebo externího zdroje 12 V. Dva reproduktory, tónové korekce, indikátor síly signálu, oddělené ladění pro AM a FM rozsahy, FM laděno proměnnými indukčnostmi, dva vstupní laděné obvody na všech AM pásmech, přepínač "místní příjem" (snižuje citlivost na VKV a zařadí útlumový odpor do vstupu pro externí anténu na DV a SV), vypínatelné AFC, vf předzesilovač na AM, tři mf zesilovače na AM a dva na VKV, přepínání šířky pásma na AM, vypínatelná feritová anténa, prutová anténa pro KV a VKV, vstup pro drátovou anténu, uzemnění a VKV dipól. Podsvětlená plastová stupnice, dřevěná skříň s madlem a plastovými doplňky, plastová zadní stěna a držák baterií.

Rádio bylo vyráběno v různých provedeních skříňky. Pro export na Západ bylo vyráběno s rozsahem VKV CCIR. Ve své kategorii vyniká kvalitou zvuku. Při použití dobré externí antény má skvělou citlivost a selektivitu na AM rozsazích, ale na feritovou anténu příliš citlivé není. Pouze na KV rozsazích je přístroj náchylný k rušení silnými VKV stanicemi. VKV část bohužel nejde jednoduše přeladit na normu CCIR, navíc mezifrekvenční kmitočet je 6,8 MHz, takže ani nelze použít jinou vstupní jednotku. Zejména po osazení bateriemi je přístroj značně těžký (a cena nových baterií podstatně převyšuje dnešní tržní hodnotu samotného rádia). Klidový odběr z baterií je okolo 20 mA. Je škoda, že přístroj není vybaven síťovým zdrojem.

První kus jsem získal v roce 2012 od Radima Urbánka, v. č. 448605, r. v. 1974. Po vyčištění a montáži VKV konvertoru jej máme v běžném provozu na zahradě. Je poškozená prutová anténa a vyviklané madlo.

Na přelomu roku 2015 a 2016 dostala moje mamka od kolegyně z práce další kus, v. č. 352962, r. v. 1973. Odlišuje se řešením aretace tlačítek a kovovými distančními sloupky madla, které jsou u novějšího kusu plastové. Stupnice byla prasklá a v prostoru pro baterie byl vestavěn stabilizovaný síťový zdroj, ve kterém jsem vyměnil původní 24V transformátor za vhodnější. Na tento kus jsem dal lepší díly z předchozího kusu a sestavil jsem tak jedno pěkné rádio na doma. Toto rádio je také o něco lépe sladěno. Druhý kus nadále slouží na zahradě.

Riga 103Riga 103

Riga od Radima:

Riga 103Riga 103Riga 103

Riga od mamky:

Riga 103Riga 103Riga 103