Riga 302

Rižský radiozávod Popova, SSSR, od 1969

Přenosný radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV a VKV OIRT, osazený germaniovými tranzistory, pro napájení ze šesti článků R6. Samokmitající směšovač na AM rozsazích, feritová a prutová anténa, zdířky pro externí AM anténu a uzemnění, vypínač tónové clony, koncový stupeň s transformátory, výstup na sluchátka, kulatý reproduktor. Některé verze měly i AFC. Plastová skříň s kovovými lištami, kožené pouzdro.

Rádio se vyrábělo i s rozsahem VKV CCIR pro export na Západ, kde se prodávalo jako Vega 302 nebo Astrad 302. Některé verze měly KV rozsah místo DV.

Rádio jsem získal v roce 2015 od pana Chluda, kterému děkuji. Bylo vyrobeno v roce 1972. Nebylo v příliš dobrém stavu, šly pouze DV, chybí prutová anténa, držák na baterie a kožené pouzdro. Po vyčištění jsem se pustil do elektrické opravy. SV nešly kvůli uhnilému přívodu oscilátorové cívky, rádio asi chvíli stálo ve vodě. VKV jsou úplně němé, i když mezifrekvence a detektor jsou funkční a napětí na všech tranzistorech sedí. Možná ale toto rádio prostě na CCIR nic nechytá, nemám srovnání s jiným kusem. Citlivost na SV a DV je průměrná, přednes odpovídá velikosti. Na externí reproduktor hraje pěkně. Vzhled je povedený.

Riga 103Riga 103Riga 103Riga 103