Siemens FM578

Siemens AG, cca 1989

Stereofonní videorekordér systému VHS třídy Hi-Fi. Čtyři rotační hlavy, tři motory. Rychloposuv s obrazem, pauza se snímkovou pamětí, regulace trackingu a ostrosti obrazu. Superhet pro příjem televizního vysílání ve všech pásmech dle normy CCIR včetně kabelových pásem S, 32 předvoleb. Dekodér stereofonního vysílání dle normy A2, přepínač pro výběr kanálu při duálním vysílání. Ruční regulace záznamové úrovně zvuku, přepínač mezi hi-fi a normální stopou, indikátory vybuzení, které lze přepnout na indikaci trackingu Hi-Fi stop. Rychlosti SP a LP, kdy na LP lze zaznamenávat jen zvuk a video pak slouží jako kvalitní magnetofon. Systém pro indexování, kdy lze indexovací značky číselně označit a podle čísla pak lze vyhledávat. Počítadlo reálného času, zálohované hodiny s datumem. VFD displej, LED diody pro indikaci funkce Hi-Fi systému, dálkové ovládání. Konektor SCART, zvukový vstup a výstup na cinche, výstup na sluchátka s regulací hlasitosti, monofonní modulátor do pásma UHF. Spínaný zdroj, modulová koncepce, plastová skříň, dvířka pro zakrytí méně důležitých ovládacích prvků, plechové kryty.

Video jsem získal v květnu 2016 od kamaráda. Bylo dlouho odleželé v hromadě jiných vyřazených videí, takže bylo dost špinavé. Chyběla dvířka tlačítek a dálkový ovladač. Po zapnutí naběhl displej, ale nešla vložit kazeta, jen vrčel motorek. Protože mi video přišlo zajímavé a stereofonní videa mám obecně rád, vzal jsem si jej a pustil se do opravy. Nefunkčnost výtahu byla způsobena prasklým řemínkem, na jiném místě mechaniky byl vadný ještě jeden. Celkem jsou tam tři. Pak už výtah měl snahu, ale pořád se příčil. Navíc se z videa po rozebrání vysypala pružinka. Po rozebrání výtahu jsem našel prasklý plastový díl, po opravě výtah funguje. Jinak bylo nutno video jen vyčistit a fungovalo. Přes obraz však létaly tmavé proužky. Podezíral jsem zdroj, ukázalo se, že skoro všechny elyty v něm jsou vadné, malé byly úplně bez kapacity. Zdroj totiž dost topí. Po výměně je vše v pořádku, video nahrává, přehrává i přetáčí, obraz je velmi pěkný, stereofonní systém funguje bezvadně. Tuner chytá i stereofonní signál z modulátoru MD-5s. Zajímavá je funkce pauzy, kdy se celý snímek podle všeho uloží do paměti. Obraz při pauze je totiž dokonale stálý a čistý, bez jakéhokoliv třepání nebo rušivých pruhů. K videu lze používat univerzální dálkový ovladač.

Ve své době musel být tento přístroj extrémně drahý, nejspíš se k nám dostal z druhé ruky z Německa. Ač je jako výrobce uveden Siemens, je výrobcem šasi Sanyo, i když nějaké součástky od Siemensu se uvnitř najdou. Elektronika uvnitř je velice složitá, zaplňuje skoro všechen prostor uvnitř skříně. Přístroj je vybaven funkcemi, které se staly běžnými až u daleko novějších videí.