Šilelis 405D-1

Kaunasský radiozávod, SSSR, 1985

Televizor už nemám ve sbírce.

Televizní přijímač - superhet pro příjem černobílého vysílání v kanálech I., III., IV. a V. televizního pásma. Plynulé ladění potenciometry. Zpracování zvukového doprovodu dle normy OIRT. Obrazovka o úhlopříčce 16 cm. Oddělený vstup pro VHF a UHF pásmo. Napájení ze střídavé sítě nebo z akumulátoru 12 V. Výstup pro sluchátka. Plastová skříň.

Zapojení je podobné jako u Šilelisu 403D, nicméně jsou použity modernější součástky a není zde předvolba. Mechanicky je přístroj řešen úplně jinak. Konstrukce je ale téměř stejná jako u prvního Šilelisu 401D z roku 1972.

Tento televizor mám také od Vaška, a to hned ve dvou kusech. První má skříň potaženou modrou fólií, druhý je pak ve stavu z výroby s šedivou skříní. Modrý je plně funkční, nebylo potřeba s ním nic dělat, tedy až na vyschlý elyt v nf části. Obrazovka už je trochu slabší. Šedivý je vzledově jako nový a má dokonce záruční plomby, nikdy se v něm nikdo nerýpal. Má ucvaklou síťovou šňůru. Obrazovka je výborná, ale bohužel nedrží synchronizace. Příčinou jsou vyschlé elyty, ale pro jejich výměnu by bylo nutné přístroj rozebrat, a to se mi kvůli původním plombám moc nechce.

Šedivý jsem nakonec přenechal Jeníkovi a modrý Slávkovi.