Sony SLV-777VP

Sony Corp., cca 1995

Stereofonní videorekordér systému VHS třídy Hi-Fi. Rychlosti SP a LP, sedm rotačních hlav. Mazací hlava je na bubnu a díky tomu je možno editovat videozáznam beze ztráty záznamu na délce pásku mezi klasickou mazací hlavou a bubnem. Počítadlo reálného času, rychlé převíjení zpět - pásek je zatažen do kazety a neprobíhá přesné měření času. Rotační enkodér pro jemný posuv při pauze. Konektory pro ovládání dalšího videorekordéru nebo videokamery pro usnadnění přepisu. Menu na obrazovce, možnost naprogramování maker. Obraz v obraze - možnost vložení televizního vysílání do přehrávaného videa a naopak. Možnost vkládání indexových značek. Tuner pro příjem ve všech pásmech s přenosem zvuku dle normy CCIR nebo OIRT. Dekodér stereofonního vysílání dle normy A2, ruční regulace záznamové úrovně zvuku, výstup na sluchátka, vstup pro mikrofon. Monofonní modulátor do pásma UHF. VFD displej s indikátory vybuzení, indikační diody, bzučák. Dálkové ovládání RMT-V5B s displejem. Plastové šasi, plechová skříň s dřevotřískovými bočnicemi, hliníkový vyklápěcí panel. OSD se zobrazuje jen přes SCART nebo modulátor.

Ve své době jistě velmi drahé video na špičce nabídky. Nabízí mnoho neobvyklých funkcí, určených zejména pro tvorbu domácích videí, které ale nejspíš využil jen málokdo.

Toto video mě poněkud zklamalo. Když jsem jej získal, těšil jsem se na perfektně fungující špičkový stroj s luxusním vzhledem. První závadou bylo prasklé kolečko pro posuv vodicího trnu. V celé mechanice jsou plastové díly bílé, jen to jedno kolečko je modré a je až pod všemi ostatními. Plast nejde běžnými lepidly lepit. Šlo použít jen vteřinové lepidlo s aktivátorem, navíc jsem přes kolečko přetáhl smršťovací bužírku. Pak video začalo brát kazetu, ale při vysouvání zmačkalo pásek. Jedna páka v mechanice se nevracela. Celá mechanika je namazána kvalitní vazelínou, jen tato jedna páka, kterou vrací slabá pružinka, byla namazána nějakým lepidlem. Po vyčištění mechanika začala chodit. Následně jsem zkontroloval zdroj. Ten má plechový obal, který slouží jako chladič a za provozu na něm nejde udržet ruka. Ač byly v celém videu použity elyty Elna, ve zdroji byly nichicony na 85°C a samozřejmě byly všechny v háji. Jen na kousku desky zdroje, který vyčuhuje mimo kryt, byly Elny. Pak už video začalo přehrávat, ale nešel stereofonní zvuk. Na patřičném modulu jsem objevil vyteklé malé elyty Elna. Má se jednat o audiofilské provedení s hedvábným separátorem, bohužel byl jejich obsah agresivní, prožral se ven a poleptal i desku. Po výměně zvuk funguje, ale u některých kazet zlobí tracking. Navíc tónová kladka tahala pásek do strany, kolem ní se válely zbytky orvaného pásku. Provedl jsem seřízení podle servisního manuálu, ale stačí vložit jinou kazetu a může se seřizovat znova. Současný stav je tedy takový, že video některé kazety přehrává dobře, některé krčí. Mám dojem, že je celá mechanika nějak zkřivená. Obraz je výborný.

Ovládání videa není příliš promyšlené. Něco se zobrazuje na displeji, něco na ledkách, něco na obrazovce. Něco se nastavuje v menu, něco na panelu, něco na ovladači, který nemám. Neaktivní položky v menu nejsou nijak odlišeny a pokud je omylem vybereme, video nepříjemně zapípá. Jiné využití bzučák nemá. Bez originálního ovladače si ani nenastavíme hodiny. Jiné typy ovladačů Sony sice fungují a dostaneme se třeba i do menu, ale něco se prostě nastavuje jen přes displej ovladače. Mnoho funkcí má na ovladači speciální tlačítko a bez originálního ovladače je tedy opět nevyvoláme. Pokud ovladač nemáme vůbec, máme smůlu, jelikož se po zapnutí samo aktivuje OSD a bez ovladače ho nevypneme.