Telefunken 500

Telefunken Přelouč, 1932/33.

Tento přístroj již není součástí mé sbírky. Nevlastnil jsem kompletní rádio, jen samotné šasi.

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV a SV a pro reprodukci z gramofonu, osazený elektronkami RENS1214, REN704d, RENS1214, RENS1204, RENS1374d, RGN1054. Napájení ze střídavé sítě, bakelitová skříň, dynamický buzený reproduktor, plynule řiditelná tónová clona, stupnice s výměnnými štítky s názvy stanic.

Tento dnes již legendární přístroj je jedním z úplně prvních superhetů u nás, ve kterém se ale již uplatňují konstrukční prvky používané až do konce výroby elektronkových radiopřijímačů. Vyniká dokonalou konstrukcí a krásným zpracováním. Ve své době představoval naprostý luxus, jaký si mohl dovolit jen málokdo.

Rádio jsem získal v roce 2010 od Radima Urbánka, který jej našel v nějaké garáži někde u Ostravy. Šasi bylo kompletní včetně lamp, chyběl jen jeden potenciometr a dva knoflíky. Stupnice byla prasklá, ale žádný kus nechyběl. Místo elektronky REN704d byla nabastlena ACH1. Dva svitky v jedné z krabic byly odpojené a místo nich byly nabastlené dva elektrolyty. Místo elektronek RENS1214 byly RENS1284 a E455. Pod šasi bylo několik součástek měněných. Jinak se dá říct, že šasi bylo ve výjimečně zachovalém stavu, naprosto bez koroze a s veškerými cívkami původními, což je opravdu nevídané.

Podnikl jsem několik pokusů získat k šasi skříň, ale bohužel nebyly úspěšné. Bylo mi řečeno, že se spíš najde kus s dobrým šasi a rozbitou skříní, ale samotná skříň je nesehnatelná. Jednou se objevila na Aukru, částka se vyšplhala na asi 4500 Kč, což se mi zdálo moc - možná jsem to ale měl vzít. Stejně by mi ale chyběl reproduktor, který je zcela atypický, a zadní stěna. Provedl jsem tedy alespoň elektrickou opravu šasi. Ukázalo se, že je přerušený primár výstupního trafa, tak jsem jej převinul - 5000 závitů. Důvodem byl impregnační lak, který rozežral drát v poslední vrstvě vinutí ležící na prokladu mezi primárem a sekundárem. Podobnou závadu vykazovala filtrační tlumivka, ta už byla přemostěná odporem, což jsem nechal tak. Svitky byly kupodivu ve výborném stavu včetně sdružených krabic, pouze byly vadné dva výše zmíněné a dále pak jeden jako následek přerušení tlumivky. Lampy byly všechny jako nové. Po nezbytných opravách jsem rádio mohl zapnout a kupodivu se rozehrála místní stanice. Zakrátko ale začala vf část kmitat. Přičinou bylo zřejmě chybějící stínění elektronky RENS1284 a její jiné vlastnosti oproti tomu, co tam správně patří. Elektronky vf dílu jsou totiž spolu stejnosměrně svázané kvůli AVC. Správné lampy jsem nemohl vůbec sehnat. Šasi jsem proto uložil.

Šasi jsem nakonec dal jinému, zkušenějšímu sběrateli, který snad renovaci této krásné věci dotáhne do konce.

První tři fotky jsou z Aukra jako ilustrační, jak má vypadat kompletní rádio. Zde se jedná o kus v přenádherném stavu.

Telefunken 500Telefunken 500Telefunken 500Telefunken 500
Telefunken 500Telefunken 500Telefunken 500Telefunken 500
Telefunken 500Telefunken 500Telefunken 500