RFT Transstereo 2401

RFT Stern-Radio Sonneberg, NDR, cca 1972

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech VKV OIRT, SV, DV, KV a pro reprodukci z gramofonu nebo magnetofonu, osazený germaniovými a křemíkovými tranzistory, pro napájení ze střídavé sítě. Oddělené ladění AM a FM, vypínatelná feritová anténa, přípojka pro drátovou anténu, uzemnění, FM dipól a FM prutovou anténu. Stereodekodér, stereofonní zesilovač 2x 6W, tónové korekce regulovatelné zvlášť pro každý kanál. Žárovkový indikátor síly signálu a stereo příjmu. Dvě oddělené jednopásmové reprobedny 6 ohm - 6 W. Dřevotřísková skříň, hliníkový panel, plastová stupnice podsvětlená napevno připájenými sufitovými žárovkami, plastová zadní stěna a mřížky reproduktorů.

První provedení tohoto radiopřijímače bylo uvedeno na trh v roce 1968. Od pozdějších se odlišuje použitím ručkového indikátoru síly signálu. Přístroj byl vyráběn především s důrazem na cenu. Skříň je proto zhotovena z laciného materiálu, jsou částečně použity ruské tranzistory a elektrolyty. Docela divoká je konstrukce koncového zesilovače, který do reproduktorů trvale pouští ss napětí asi 0,5 V. U nás se v dané době jednalo o nejlevnější stereo radiopřijímač na trhu, avšak neosvědčil se kvůli své špatné citlivosti. Přístroj byl hojně exportován, vyráběl se i jako gramorádio.

Rádio jsem získal v roce 2013 od Martina Stránského, jemuž děkuji. Bylo ve velmi zachovalém stavu, i s reprobednami. Po zapnutí mělo snahu hrát, avšak po chvíli se začal pálit ochranný odpor ve zdroji. Rádio jsem odložil. V roce 2015 jsem se chtěl pustit do opravy, to už ovšem rádio nehrálo vůbec, jen se pálil ten odpor. Zjistil jsem, že většina NDR elektrolytů v bílém plastovém pouzdře je zkratována! Po výměně všech těchto elektrolytů a také několika vyschlých hliníkových rádio pořád nefungovalo. Zkratované elyty totiž způsobily zničení dvou tranzistorů. Naštěstí jsem měl nějaké náhradní z kusu, který jsem před mnoha lety dostal rozebraný, rovněž kvůli nefunkčnímu zesilovači. Po výměně 29 elektrolytů a dvou tranzistorů je tedy přístroj funkční, citlivost na FM je podobná jiným přijímačům s OIRT normou, na AM je docela slušná. Rádio je však dost citlivé na rušení od spínaných zdrojů, a to i na FM. Nejsilnější stanice šla dokonce ve stereu, překvapil mě slušný dekodér s dobrým prostorovým vjemem. Také zesilovač je překvapivě dobrý, jen trochu víc šumí. Spolu s původními reproduktory hraje rádio docela kvalitně. Vzhled hodnotím také kladně, rádio vypadá celkem vkusně.

Pokud by se někdo chtěl pustit do zprovoznění tohoto přístroje po delším odstavení, doporučuju jej vůbec nezapínat a rovnou vyměnit všechny malé bílé elektrolyty. Stejně se tomu nevyhneme a vyloučíme tím zničení tranzistorů.

Rádio jsem nakonec dal Slávkovi.