Trident CX-461N

Japonsko, cca 1980

Přenosný radiomagnetofon - superhet pro příjem v pásmech SV, KV 188-75 m, 75-25 m, 25-11 m a pro reprodukci z vestavěného stereofonního magnetofonu osazený polovodiči, pro napájení ze střídavé sítě, osmi článků R20 nebo externího zdroje 12 V. Feritová a prutová anténa, ručkový indikátor síly signálu, dva indikátory vybuzení s LED diodami, vstupy pro externí zdroje signálu, tónové korekce, funkce SLEEP (po spuštění přehrávání hraje rádio a po doběhnutí pásku se vypne, magnetofon tedy slouží jako časovač), přepínač mono-stereo-wide (rozšíření stereobáze), koncový zesilovač 2x 4,4 W do 4 ohm, dva středobasové a dva výškové reproduktory, výstupy na externí reproduktory. Magnetofon na kazety typu CC, koncové vypínání při přehrávání, počítadlo, dálkové ovládání pauzy. Přepínače typu kazety Normal-CrO2 a kmitočtu mazacího oscilátoru pro odstranění rušení při nahrávání z rádia. Dva elektretové mikrofony, vstupy pro externí mikrofony, automatická regulace nahrávací úrovně. Plastová skříň s madlem.

Nepodařilo se mi dohledat nic podrobnějšího. Štítek se jménem značky je do skříně vlepen, na typovém štítku žádný výrobce není. Pod značkou Trident byla vyráběna spousta jiných boomboxů, které nesou určité společné znaky, stejné přístroje se ale prodávaly pod řadou jiných značek.

Tento kazeťák jsem získal na podzim 2018 od kolegy. Ten jej našel v opravovaném domě a chtěl si jej vzít do práce, ale povedlo se mu naladit jen nějaké číňany, tak mi rádio přenechal. Pousmál jsem se a myslel jsem si, že jen neumí přepnout pásmo. Jenže tento stereofonní aparát opravdu není vybaven FM přijímačem. Měl jsem podezření, že se jedná o zdařile zamaskovaný ruský výrobek, neboť u těch FM pásmo taky často chybí, ale vnitřek je opravdu japonský. Celý přístroj bylo nutno důkladně vyčistit a opravit následky pokusu o demontáž a navrácení síťového trafa. Také je zničená teleskopická anténa. Jinak byl funkční, kazetovou mechaniku stačilo vyčistit. Je částečně očesané ozubení převíjení vpřed a hlava je už docela opotřebená. Občas se při přehrávání rozkmitává snímací zesilovač levého kanálu. Jinak je zvuk poměrně dobrý, přístroj má solidní výkon se slušným podáním okrajů pásma. Radiopřijímač má dobrou citlivost. Vzhledově je dosti ošklivý, to z něj ale v kombinaci s absencí FM tuneru dělá zajímavou kuriozitu.