Telegrafia Talisman

Telegrafia a. s. Pardubice, 1946/49

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, KV 16,5-51,5 m osazený elektronkami 2x UCH21, UBL21, UY1N, s universálním napájením. Zpožděné AVC, kulatý dynamický reproduktor, bakelitová skříň, skleněná stupnice, plechová zadní stěna jako náhražková anténa.

První z celé řady Talismanů. Krátce po zahájení výroby byla továrna znárodněna a přístroje byly vyráběny pod značkou Tesla Talisman. Později byla konstrukce mírně pozměněna (např. papírová zadní stěna a jiné knoflíky, několik změn v zapojení) a rádio dostalo označení Talisman 305U. Pozdější typy 306, 307 a 308 jsou elektricky stejné jako 305U, ale jejich šasi se mechanicky liší provedením stupnice.

Rádio jsem získal na začátku roku 2017 od jiného sběratele, který se svých věcí zbavoval. Bylo vzhledově velice hezké, jen knoflíky byly nepůvodní. Předchozí majitel rádio zprovoznil, takže vyměnil většinu kondenzátorů. Já jsem rádio lehce přečistil, zrevidoval jeho zapojení, osadil knoflíky z typu 305U a rádio sladil. Rádio hraje stejně jako ostatní Talismany.