ZRK Violetta

Zaklady radiowe imeni Kasprzaka, Unitra, Polská lidová republika, 1962/63

Tento přijímač není součástí mé sbírky, opravoval jsem jej v roce 2008 pro známé.

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, 2x KV a pro reprodukci z gramofonu, osazený elektronkami ECH81, EBF89, ECL82, DM70, pro napájení ze střídavé sítě. Dřevěná skříň, dynamický reproduktor, selenový usměrňovač, magické oko.

Rádio se vyrábělo také v provedení s bakelitovou skříní. Kus, který jsem měl v rukou, byl zřejmě z exportní série, která se od produkce pro Polsko odlišuje v různých detailech zapojení, z nichž je nejdůležitějším použití oddělovacího transformátoru. Přístroje pro Polsko mají jen autotransformátor a šasi je tedy spojeno se sítí.

Přístroj z roku 1962 byl v celkem slušném stavu co do kompletnosti a vzhledu. Selenový usměrňovač už byl v minulosti nahrazen křemíkovou diodou. Bylo nutné vyměnit všechny svitky, které se jednoduše rozpadly. Dovnitř se bohužel nejspíš podívaly myšky a poškodily oscilátorovou cívku pro DV. V cívce pro SV zase chybělo jádro, nahradil jsem jej jádrem z nějaké televizní cívky. V přístroji bylo také několik studeňáků. Po opravě přístroj sice hrál, ale citlivost nebyla nic moc. Zlobily hlavně přepínače a taky by bylo potřeba rádio sladit, což jsem ale tehdy ještě neuměl. Magické oko bylo dobré, ale reagovalo jen na velmi silné stanice, zato však funguje jako indikátor vybuzení i při reprodukci z gramofonu.
Známí mají rádio jako dekoraci a nehrají na něj.

V roce 2013 jsem se náhodou dostal k dalšímu kusu, z roku 63, opět vzhledově velmi pěknému. Provedením se od prvního nijak neodlišuje, nicméně zprovoznění bylo snazší a po drobné opravě velice pěkně funguje. Svitky vypadaly na pohled opět dosti dezolátně, nicméně jsem je vyzkoušel a kupodivu byly ve zcela perfektním stavu, vyměnil jsem jen preventivně vazební. Magické oko je trochu opálené, nicméně funkční a pěkně reaguje. Trochu se liší odstín dýhy.
Jedinou záludnou závadou se stal přerušený reproduktor. Přerušil se drátek od kmitačky, co vede po membráně. Podařilo se mi to spravit, ale nevím, jak dlouho to vydrží.

Druhý kus je na druhém řádku fotek.

Nálezový stavZRK ViolettaVnitřekV provozuZadní stěna