Tesla VM6570 Avex II

Avex Bratislava, 1987-90??

Videomagnetofon (magnetoskop, videorekordér) systému VHS - superhet, osazený polovodiči, pro příjem televizního vysílání ve všech pásmech dle normy PAL a SECAM a zvuku v normě CCIR nebo OIRT. Dvě hlavy, rychlost 2,339 cm/s (SP), plně elektronicky ovládaná mechanika se čtyřmi komutátorovými motory a elektromagnetem. Snímání polohy mechaniky Hallovými senzory. Mechanika umožňuje přehrávání, nahrávání, chod vpřed trojnásobnou rychlostí, zpětný chod normální rychlostí, pauzu, rychlé přetáčení oběma směry s obrazem nebo bez něj. Tlačítko pro nucené zasynchronizování trackingu. Konektor SCART, anténní vstup a výstup s modulátorem do pásma UHF a zvukové normy CCIR, speciální konektor pro připojení videokamery nebo přístroje pro diagnostiku. 35 předvoleb, automatické ladění ve všech pásmech. VFD displej pro zobrazení hodin nebo počítadla. Dva bloky pro programované nahrávání, možnost automatického ukončení nahrávání odstupňovaného po půlhodinách (funkce VTR). Infračervené dálkové ovládání. Napájení ze střídavé sítě pomocí transformátoru a lineárních stabilizátorů. Zálohování paměti předvoleb, hodin a počítadla provozních hodin pomocí NiCd akumulátoru. Modulová koncepce.

Typ VM6570 se od staršího typu VM6465 odlišuje především tím, že je vybaven obvody HQ pro lepší kvalitu obrazu. Avex II se také již nevypíná při nečinnosti, což jej umožňuje použít jako tuner k televizoru bez dálkového ovládání. Další odlišností je jiný čelní panel s jinou barvou plexi před displejem. Dvířka mechaniky již nejsou průhledná, ale černá. Uvnitř nalezneme větší množství tuzemských součástek než u Avexu I, deska zdroje je pak zcela jiná, uzpůsobená pro teslácké součástky. Také deska tuneru je jiná, změna souvisí s jiným zapojením řídicích obvodů.

Video jsem získal v roce 2014 od Slávka Škopíka. Bylo vzhledově velmi zachovalé a dokonce mělo plomby na zadním i spodním krytu, nicméně nefungovalo, nedokázalo vyhodit zapadlý výtah. Po rozebrání se ukázalo, že je v něm založená kazeta a pásek je nesmyslně zapadlý až za videohlavu - zřejmě video někdo při přehrávání vypl ze sítě a pak jej otočil vzhůru nohama, jinak si to neumím vysvětlit. Video tedy prošlo obvyklou repasí spojenou s kompletním rozebráním a vyčištěním mechaniky od ztuhlého bílého maziva. Po složení se nicméně ukázaly dvě závady - jednak tónová kladka tahala pásek do strany a ten se pak krčil, jednak nešel obraz ani zvuk, i když modulátor běžel. Ztvrdlou tónovou kladku jsem vyměnil za kus z jednoho vraku a tahání pásku zmizelo, nicméně obraz stále nešel. Ukázalo se, že 12V větev zdroje dává jen 7 V, příčinou byl pomocný stabilizátor pro tuner, ze kterého je odvozena stabilizace hlavní 12V větve. Byl vyžhavený tranzistor v pouzdře TO92. Nahradil jsem jej tesláckým KF v kovovém pouzdře, který ale topil taky dost solidně, tak nevylučuju, že se závada bude opakovat. Po této opravě už video funguje s pěkným obrazem i zvukem. Zálohovací akumulátor se ze začátku jevil jako funkční, pak se ale začaly na displeji objevovat různé nesmysly. Ukázalo se, že je to způsobeno právě akumulátorem, ve kterém vznikl vnitřní zkrat, čímž se zkratovalo i napájení procesoru. Akumulátor jsem tedy odstranil, sice teď video po vypnutí zapomene hodiny, ale aspoň jinak normálně funguje.

Slávek jej zatím nějak nechce zpátky, tak mi možná zůstane.