Amatérská výroba, cca 1960
Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech SV, KV 15 - 51 m a pro reprodukci z gramofonu osazený elektronkami 2x ECH21, EBL21, EM4, 6C4P, pro napájení ze střídavé sítě. Zpožděné AVC, elektronový indikátor vyladění, koncový stupeň se zpětnou vazbou, elipsový dynamický reproduktor, výstup na další reproduktor. Bakelitová skříň, dřevěná ozvučnice, plexisklová maska, skleněná stupnice, bakelitové knoflíky.
Rádio jsem získal v létě 2016 z jedné pozůstalosti. Chyběla zadní a spodní stěna, které možná rádio ani nikdy nemělo, a elektronky kromě 6C4P a EM4, která ale byla vadná. Konstrukce je odvozena ze stavebnice Super 254E, jen je použita jiná cívková souprava a koncový stupeň je doplněn o zpětnou vazbu. Levý knoflík ovládá hlasitost a síťový vypínač, pravý je ladění, zezadu se otočným přepínačem volí rozsahy a páčkovým se přepíná na gramofon.
Před zprovozněním jsem rádio vyčistil a pak podle něj nakreslil schéma. Následně jsem vyměnil síťové trafo, které bylo zbytečně výkonné a těžké. Nahradil jsem jej trafem z Tesly Populár, které mi dal Martin Hájek, jemuž děkuji. Poté jsem odstranil zásahy pozdějších opravářů, opravil síťový vypínač poškozený vytržením nijak neupevněné síťové šňůry a vyměnil vadné součástky - vazební a tři blokovací svitky a odpory 1M na patici magioka. Také jsem doplnil odrušovací svitky k usměrňovací elektronce. Následně se rádio rozehrálo, ale přednes nebyl příliš příjemný. Proměřil jsem proto nf stupeň a zjistil jsem, že kvůli kmitočtově závislé zpětné vazbě zdůrazňuje kmitočty okolo 5 kHz. Úpravou zpětné vazby (osazení kondenzátoru 100p místo původního 400p) se mi povedlo dosáhnout rovné kmitočtové charakteristiky od 40 Hz do 9 kHz. Při vyšších kmitočtech však zesilovač začne posouvat fázi. Výkon je 2 W při 440 Hz, při tomto výkonu ještě na osciloskopu není patrné žádné zkreslení. Pak začne zesilovač oboustranně ořezávat. Po této úpravě rádio hraje velmi pěkně, zejména na kvalitní externí reproduktor. Dále pak bylo nutno doplnit do přívodu k 2. mřížce koncové lampy odpor, jelikož na mřížce bylo vlivem ohmického odporu výstupního trafa vyšší napětí než na anodě, následkem čehož se mřížka přehřívala.
Vf část fungovala, rádio ale potřebovalo sladění. Slaďovací body jsem odhadl od oka, leč na SV se sladění povedlo bez problému. Na KV je to horší zejména se zrcadlovou selektivitou, jinak ale rádio chytá pěkně. Po vzhledové i funkční stránce se mi líbí víc než originál 420A.