TESLA n. p. Bratislava, 1956/57
Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV, KV, s universálním napájením, osazený elektronkami 12H31, 12F31, 12BC32, 35L31 a 35Y31. Tónová clona, dynamický reproduktor, bakelitová skříň, skleněná stupnice, dřevěná ozvučnice, papírová zadní a spodní stěna. První série měly na ozvučnici plastikový nápis Trio. Jsou různé verze knoflíků, zadních stěn a barvy skříně. Odvozeným přístrojem je 420A s napájením přes autotrafo, má také jinou skříň. Můžou se vyskytovat přístroje s různě skombinovanými díly z 420U a 420A.
Radiopřijímač je jedním z posledních universálních rádií, vyrobených v Tesle. Zvláštností je osazení elektronkami pro sériové žhavení 150 mA, které se jinak používaly hlavně v Americe. Tesla tyto elektronky v žádném jiném přístroji nepoužila, výjimkou je zesilovač v hudební skříni Brožík, který obsahuje elektronky 35L31 a 35Y31, avšak ty jsou zde žhaveny z trafa, ne ze sítě. Žhavicí proud 150 mA je na obyčejné rádio docela velký, takže se při napájení ze sítě 220 V hodně protopí na srážecím odporu - skoro 20 W. V přístroji s lampami řady U je to přitom jen asi 8 W.
Rádio jsem získal v roce 2013 od Slávka Škopíka. Bylo kompletní, jen zadní stěna byla v místě zdroje spálená a rozpadlá, rádio bylo zacákané od barvy a ozvučnice byla červotočivá. Skříň je v jednom místě poškozená teplem zvenčí a praskla, asi u rádia stála žárovka. Prasklinu jsem zalepil, aby se dále nešířila. Renovace byla snadná, mechanicky nebyl problém, rádio mě příjemně překvapilo snadnou rozebíratelností a dobrou přístupností při opravách. Elektricky bylo taky vše v pořádku, vyměnil jsem jen vazební svitek, seškvařený odrušovací svitek a také malý svitek v potenciometru tónové clony. Srážecí odpor ve zdroji je spálený, už byl v minulosti nahrazen odpory připojenými paralelně. Na šasi jsou stopy po zkratu, ke kterému došlo, když se dotkla šasi neupevněná patice žárovky, na kterou je přivedený jeden pól sítě, přičemž na šasi je druhý. Po naformování elytu a výměně uvedených svitků výborně funguje, přednes je na jeho rozměry velice slušný. Toto rádio se docela povedlo, jen kdyby nebylo tak výhřevné.
V roce 2017 jsem obdržel na zušlechtění další kus. Jedná se o provedení s plastovým nápisem a ladicím kondenzátorem s osou naležato. Byl ve vzhledově celkem mizerném stavu. Vyčistil jsem jej, zcela rezavou lištu pod reproduktorem jsem přelakoval zlatým sprejem, který jsem použil i na linku na skříni, a opravil jsem náhon ladění. Elektricky jsem jej nezprovozňoval, žhavicí odpor byl vyměněn za typ z Talismana, ale ten není dimenzovaný na takové namáhání, takže byl spálený.
Můj kus:
Kus na opravu: